Андрей Герус: Енергетика і війна з ДТЕК.
Думки 05.08.2015 10:11 Давайте пройдемось по поширених твердженнях.1. ДТЕК - монополіст.
Згідно діючих ліц. умов компаніям дозволяється займати не більше 33% виробництва е/е. У ДТЕК менше. Дехто каже - але ж ця планка була збільшена "НКРЕ Тітенка" з 25% до 33%. Це правда. Але по-перше, треба спочатку внести зміни у ліц. умови, а тоді визнавати монополістом.
А, по-друге, навіть зараз доля ДТЕК упала до 24%, що вкладається у вимоги ще "до Тітенка".
2. ДТЕК - монополіст у тепловій генерації, бо у нього там 70%.
Згідно діючих правил монополізм не міряється згідно видів генерації. Товар один - е/е, а яким способом він вироблений діло десяте. Якщо визнавати ДТЕК монополістом у тепловій, то Укргідроенерго - монополіст у гідро (розділити на 4 компанії?), а Енергоатом у атомній (розділити на 4?).
В принципі у мене немає впевненості чи треба міряти монополізм по видах генерації. Але є 100% впевненості, що монополізм - це згідно діючих правил і цим не можна жонглювати. Інакше завтра нова влада буде доганяти попередню і монополістом визнає якусь кондитерську фабрику або трансформаторний завод, а післязавтра Бориспільска райрада (на своїй території) - мясо-ковбасний завод моєї тещі.
Тільки тоді не треба про інвест клімат, бо цей клімат - це факти, а не слова.
3. Імпорт е/е - зрада.
Незважаючи на політичну складність, імпорт потрібен (не торкаюсь політичних моментів, як складений контракт). У нас ситуація "близька до монополізму", тому краще мати можливість імпорту, особливо взимку. Ціна імпорту на рівні тарифу ТЕС, тому ОК.
Правда не розумію, навіщо у цепочці РАО ЄЕС - ДП Укрінтеренерго - ДП Енергоринок знаходиться ДП Укрінтеренерго (штучний посередник), але то таке.
4. Тарифи теплових електростанцій.
Середньорічний тариф ТЕС на 2015р. запланований на рівні 0,85 грн. за кВт*год. ДТЕК у квітні писав петиції, щоб тариф був 1,2 грн.
Я вважаю, тариф 0,85 - є низьким і збитковим для ТЕС.
Чому? Дивимось на державну ПАТ "Центренерго" - за 6 міс. збиток 270 млн грн. І тут немає дорогого корпоративного центру, роздутої амортизації і валютних кредитів. Це при тому, що компанія дістала 300 млн грн додаткових платежів за рішеннями Комісії (фактично подарунків - так, таке буває в енергетиці при ручному управлінні). Без цих платежів (які суд вже ніби-то відмінив) збиток більше 500 млн грн за півроку. Стільки навіть вкрасти за півроку нереально
Смайлик «smile»
.
Ці ж кошти держава недоотримає у бюджет через нижчу ціну на приватизації потім.
Деякі аналітики вважають, що тариф має бути 1 грн. Я думаю, що достатній тариф знаходиться в діапазоні 0,9-1,0 грн. Але не 1,2 грн, як того хотів ДТЕК. Ті додаткові 0,2-0,25 грн - це власне і є деякі роздуті затрати і % по кредиту, про які багато говорять. І вони не у тарифі. Оскільки багато з тих кредитів пішло на приватизацію нових активів, то нехай акціонер з ними розбирається сам.
5. Вугілля на складах.
Рішення просте, на яке я переконував ще у квітні - привязати тариф до накопичення складів. Компанії дається базовий тариф, н-д, 0,8 грн. при цьому кожна додаткова 1 копійка у тарифі - це +100 тис тон вугілля покласти на склад. Виконуєте - отримуєте ще 2 коп., а з вас + 200 тис тон. на склад. Не виконуєте - коригуємо у наступному місяці тариф вниз. Тобто при тарифі 0,95 коп (+15 коп) компанія кладе 1,5 млн. тон. вугілля на склад на зиму.
І повірте, ТЕСи би пихтіли паром, щоб завезти вугілля, самі би ремонтувала колії і вирішувала питання з вагонами-паровозама. І чим більше везе - тим кращий тариф.
6. Мін енерго формує технічну політику і стратегію галузі, НКРЕКП - регулятор, арбітр між державою, споживачем і бізнесом. Несолідно виглядає, коли регулятор, який має бути арбітром, через день викидує якийсь компромат, публічні звинувачення, а міністр публічно воює, воює, воює.
Приклад з практики - вугілля марки Г на Бурштин (Захід) їде з Павлограду (Схід), а на Вуглегірку (Схід) їде з Волині (Захід). Всім невигідно, але всі так працюють, бо війна з ДТЕК. Абсурд!
Завезіть на Центренерго вугілля, запустіть всі блоки. Запустіть Славянську ТЕС і доля ДТЕК впаде нижче 20%! Не можете загрузити Центр - продайте ефективному приватному власнику!
P.S. У грудні 2013 р. я організовував пікети біля квартири Ахметова у Лондоні. Писали листи кредиторам, щоб не фінансували РЛА і "злочинну владу". Тоді Ахметов був при владі і було невідомо чим то всьо закінчиться. До нас засилали шпіонів, пробивали по різних базах і контактах. Знали по іменах і адресах. Було трохи стрьомно.
А зараз я не бачу ні храбрості, ні геройства, в тому, щоб воювати з Ахметовим, який в глибокій опозиції. попса...
І коли тут "перемога"? Коли збанкрутують, зупиняться, повернуться у державну власність чи просто здадуться в плєн новій владі? Теги: Андрей Герус Дтек НКРЕ Тітенка Переглядів: 2005