Ігор Петрашко: Можливо частину зобов’язань "Авангарду" пізніше рефінансуємо, проте нульового боргу не буде

Думки 30.10.2015    10:48

Найбільший яєчний холдинг опинився у досить скрутному становищі та менеджмент був змушений домовлятись про реструктуризацію боргів. Акціонерові "Авангарду" Олегові Бахматюку вдалося вмовити кредиторів пристати на його умови. Що конкретно запропонував "Авангард" бондхолдерам та чим мотивуватиме кредиторів впродовж найближчих трьох років, наскільки робота "Авангарду" залежить від материнської компані та чи чекати нових спроб реструктуризації - у інтерв’ю заступника генерального директора UkrLandFarming Ігоря Петрашка. 

Ігоре, розкажіть, чому "Авангард" вирішив реструктуризувати борги та за якою схемою відбуватиметься реструктуризація.

- Потреба у реструктуризації виникла в першу чергу у зв’язку з економічної ситуацією в Україні. Минулого и поточного року компанія "Авангард" понісла суттєві втрати  в Донецькій та Луганській областях. Ми втратили там не тільки активи, а й ринок. Якщо взяти по активах, то ми втратили близько 30% фізичних потужностей, а по долі ринку навіть більше – десь до 40%.

Друга причина – це економічний спад у державі із трикратною девальвацією гривні. Це спричинило падіння купівельної спроможності населення, зниження  в доларовому вираженні цін на продукцію. А кредитний портфель практично повністю у нас у валюті.

Для прикладу можу навести таку цифру: у 2013 році середня ціна в розрахунку на одне яйце була біля 9,5 центів, а в 2014-2015 роках ця цифра склала лише 4 центи. Зрозуміло, що ціни й доходи в доларовому еквіваленті впали, а кредитний портфель залишився у валюті. Стало очевидно, що компанія не зможе акумулювати достатньо коштів, щоб розрахуватися з кредиторами згідно графіку. Потрібно було або шукати домовленостей з існуючими кредиторами, або рефінансувати.

Наша ситуація не є унікальною, поки що жодна компанія  в Україні не здійснила виплати по зовнішнім зобов’язанням в повному обсязі з власних коштів. Ми також вели переговори щодо можливості перекредитування, проте більш оптимальним став варіант домовленостей з існуючими кредиторами. І ми провели цю реструктуризацію дуже успішно, отримав практично повну підтримку кредиторами нашого бачення виходу з кризи протягом наступних років. При надзвичайно високому кворумі у понад 89% всіх кредиторів 99,9 проголосували за реструктуризацію.

Як вона відбуватиметься? 

Ми обговорили з кредиторами можливі варіанти, наше бачення ринку, цін, експорту. Фактично, створили спільне бачення на 2016-2017 роки з точки зору того, які фінансові потоки плануємо генерувати й які ресурси ми зможемо направити на обслуговування кредитів – облігацій, українських банків, експортних агентств. 

Та прийняли два рішення. По-перше, домовились з кредиторами, що не йдемо по шляху списання основного боргу, зберігаючи для них повний обсяг основного боргу. Але вони надають нам  підтримку з точки зору ліквідності в наступні три роки. Так, в 2016 році "Авангард" сплачує грошовими коштами лише 2,5%. Решта капіталізується. Ми прийняли таке рішення зважаючи на високу якість активів "Авангарду", адже останні 5 років компанія активно інвестувала в будівництво основних засобів. Відсоткова ставка по купону була збережена, інші умови лишились незмінними. Виплати складуть  2,5% в 2016 році та 5% в 2017.

Стосовно виплати останнього купону по бондах, який мав бути виплачений 29 жовтня, к пройшла виплата?

- Ми домовились з кредиторами про те, що виплачуємо частину купона (чотири млн доларів) 29 жовтня, а іншу додаємо до тіла кредиту. Крім того, була запропонована так звана мотиваційна премія розміром біля 4.3 млн доларів. З точки зору грошового потоку виплати купону та мотиваційної частини складають біля $10 млн.

Читайте також: Авангард в боргах: чи врятує реструктуризація найбільшого виробника яєць?

Деякі аналітики припускають, що з огляду на фінансовий стан компанії, трьох років аби налагодити роботу компанії, може бути замало.

- Важко прогнозувати в умовах валютно-фінансової нестабільності. Багато залежить також  від макроекономічної ситуації в Україні та відновлення кредитування банківським сектором. Об’єм кредитного портфелю "Авангарду" складає близько 340 млн доларів. Це не тільки облігації, це й банківські позики, й гроші експортних агентств. Завдання «обнулити» кредитний портфель за три роки не типове для компаній як в Україні, так і в світі. Більшість компаній оперують в форматі постійного рівня боргу. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. Інша справа, що компанія повинна мати можливість акумулювати кошти для погашення, проте маючи можливість кредитуватися для підтримки поточної діяльності.

"Авангард" ставить за мету акумулювати кошти та вчасно виконувати свої зобов’язання. Звісно, ми до того часу плануємо відновити операційну прибутковість компанії, можливо, частину боргу рефінансуємо, проте нульового боргу не буде.  Завдяки підтримки кредиту, "Авангард" має час, щоб відновити об’єми виробництва, прибутковість, зайняти нові ніши як в Україні так і за кордоном. 

Свого часу Олег Романович говорив, що "Авангард" майже втрачено. З ним важко не погодитись, аже фінансові результати за підсумками першого півріччя невтішні. Чи виправилась ситуація у третьому кварталі?

- Я би сказав, що наразі ми бачимо стабілізацію, але до початку відновлення ще далеко. 2014 та особливо початок 2015 були шоковою терапією. Наприклад, якщо взяти поголів’я курей, ми втратили майже 50% поголів’я.  З огляду на падіння купівельної спроможності знижувалися  обсяги продажів, все більше домогосподарств почали тримати власне господарство як у 90-ті.

Наразі в нас є можливість відновити операційну діяльність, стабілізувати фінансовий стан. Ми відчуваємо комфорт в відносинах з нашими кредиторами Завершення реструктуризації облігацій "Авангарду"  дає можливість сконцентруватись не на розмовах про можливість дефолту, а на господарсько-фінансовій діяльності.

Коли прогнозуєте відновлення показників?

- Якщо говорити про поголів’я, то ми прогнозуємо відновлення в другій половині наступного року. Наразі відбувається процес  стабілізації  попиту та пропозиції, ми вже бачимо перші позитивні зрушення. Другою важливою умовою  відновлення є макроекономічна стабілізація та лібералізація.

Наскільки залежить робота Авангарду від Укрлендфармінгу? Адже в материнській компанії теж не все добре…

- Робота "Авангарду" не залежить від роботи материнської компанії в операційному плані. Це більше іміджева складова. Зрозуміло, що всі інвестори й кредитори сприймають зв’язки між материнською та дочірньою компанією, оцінюючи ризики перехресного дефолту. Тому ми наразі приділяємо увагу всій групі, не тільки "Авангарду".

Як просувається реструктуризація кредиту Сбербанку Росії та Дойче Банку на $150 млн,  за якими Укрлендфармінг порушив ковенанти й чи допускав у поточному році холдинг дефолти?

- У вересні ми виплатили $28 млн по купону єврооблігацій Укрлендфармінгу, там все добре. З іншими кредиторами – експортними  агентствами, українськими банками теж досягнуто позитивних домовленостей. Нам підтвердили всі кредитні лінії. Зрозуміло, це відбувається нелегко, проте конфліктів з кредиторами у нас немає. Все конструктивно.

Щодо кредиту Сбербанку Росії…

- Стосовно цього кредиту, мушу зауважити, що доля Дойче Банку тут мізерна - біля $3 млн, тобто це реально позика Сбербанку Росії (російської материнської компанії). Наразі кредитний портфель складає не $150, а біля $200 млн, це коректна цифра.  Переговори зі Сбербанком  просуваються складно, можливо також через політичні причини, проте ми досягли суттєвого прогресу в останні місяці.  Сбербанк Росії висунув  на початку року  вимогу фактичного погашення всього кредиту відразу.  На такий крок ми не могли піти. Перемовини тривають і ми впевнені розраховуємо, що зможемо досягти конструктивного зваженого рішення відповідно до можливостей компанії, ситуації в галузі та в Україні в цілому.

Усіх дуже цікавлять показники Укрлендфармінгу за підсумками півріччя. Чи не могли б ви привідкрити завісу?

- Озвучити не зможу із зрозумілих причин.. Проте, якщо говорити в якісному вираженні, по рослинництву хороші прогнози врожаю, на рівні минулого року. Проте цьогорічні ціни найнижчі за 8 років. Протягом останніх півтора року Укрлендфармінг значно покращив інфраструктуру – введено в експлуатацію елеватори, комбікормові потужності. Цей сегмент працює впевнено. Сегменти дистрибуції й виробництва насіння суттєво зменшились як по показниках виручки так і дохідності. Причиною є висока імпортна складова та  девальвація, яка спричинила скорочення клієнтської бази..

Одне з наших завдань на 2016 рік-  покращити завантаження наших інфраструктурних об’єктів. В першу чергу тих, які були побудовані за останні роки.

Чи могли б ви озвучити суму інвестицій в компанію протягом 2015 року та плани на 2016 рік?
- Основне, у що ми вкладали гроші в останні роки – підтримуючі капітальні інвестиції, елеваторні та комбікормові проекти, невеликі модернізації птахокомплексів. Загальні обсяги інвестицій в 2015 році плануються на рівні 125 млн. доларів. Щодо планів, розраховуємо почати проект будівництва портового комплексу. По цьому проекту проводимо переговори з інвесторами для того щоб мобілізувати досвід та ресурси на його реалізацію. Розраховуємо і віримо, що все вдасться.

Теги:   Авангард Ukrlandfarming Ігор Петрашко Переглядів:   2160

Читайте також:

27.05

Основні економічні індикатори першого квартал 2024 року України та світу від Experts Club

26.05

Серйозною загрозою для компаній із виробництва продуктів харчування є перебої в роботі бізнесу

21.05

Україні потрібно більше гуманітарної допомоги, але її обсяги скорочуються - ООН