Заарештовано голову правління Полтавського ГЗК
Ринки 27.09.2023 10:17 Печерський районний суд Києва на засіданні у вівторок обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави в розмірі 999 млн 991 тис. грн голові правління Полтавського гірничо-збагачувального комбінату Віктору Лотоусу, що належить до групи компаній Ferrexpo, власником яких є народний депутат VII і VIII скликань Костянтин Жеваго.Як повідомляється на сайті Офісу генерального прокурора України без зазначення прізвищ підозрюваного та власника групи компаній, відповідне рішення суд ухвалив за клопотанням прокурорів Спеціалізованої екологічної прокуратури.
Згідно з інформацією на сайті Ferrexpo посаду голови правління Полтавського ГЗК обіймає Віктор Лотоус.
За даними Офісу генпрокурора, підозрюваного взяли під варту в залі суду.
Як повідомлялося, 22 вересня Лотоусу було повідомлено про підозру в незаконному видобутку надр на понад 157 млрд грн. Йому інкриміновано незаконний видобуток корисних копалин і зловживання повноваженнями, вчинений за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 240, ч. 2 ст. 364-1 Кримінального кодексу України).
За даними слідства, він у змові з іншими невстановленими посадовцями ГЗК налагодив незаконну схему використання корисних копалин. Підприємство, маючи ліцензію на видобуток лише залізної руди, незаконно обробляло та реалізовувало інші породи корисних копалин, отриманих у процесі видобутку. Їх обробляли та отримували щебінь трьох різних фракцій, які продавали суб'єктам підприємницької діяльності. Таким чином із 2015 по 2021 роки було незаконно видобуто понад 20 млн куб. м корисних копалин, а сума завданих збитків становить понад 157 млрд грн.
ДБР 10 січня 2023 року провело кілька обшуків у зв'язку з розслідуванням передбачуваного незаконного видобутку корисних копалин і подальшого їх продажу. Національна поліція України також провела розслідування у цій самій справі і провела 17 січня обшуки та взяла зразки у відвалах. 29 червня 2023 року ДБР висунуло підозри трьом представникам вищого керівництва ПГЗК і керівнику одного з підрозділів за підозрою в продажу щебеню без відповідного дозволу. Співробітники ПГЗК були затримані ДБР і згодом звільнені після внесення застави на загальну суму 122 млн грн, які були затверджені судом.
У піврічному звіті Ferrexpo повідомлялося, що ПГЗК продовжує відслідковувати й аналізувати ситуацію зі звинуваченнями на адресу керівництва підприємства. "Позиція ПГЗК полягає в тому, що корисні копалини, які розглядаються, не є окремим мінеральним ресурсом, а є відходами - продуктами, отриманими в результаті дроблення залізної руди під час технічного процесу виробництва залізорудних окатишів", - констатувалося у звіті.
У звіті пояснюється, що продажі щебеню протягом багатьох років перебували під контролем Державної служби геології та надр України і були припинені групою у вересні 2021 року. "Позиція ПГЗК полягає в тому, що на підставі наявної ліцензії на видобуток ПГЗК дотримується відповідного законодавства. Група продовжує відстежувати й аналізувати ситуацію щодо оголошених ДБР підозр", - резюмувалося у звіті компанії.
Раніше ДБР розповсюдило пресреліз, у якому стверджувало, що керівники комбінату протиправно заволоділи майже 400 млн грн від видобутку та реалізації корисних копалин державного значення без відповідних дозволів, а "готівку від продажу виводили через конвертцентри та розподіляли між учасниками злочинної групи". "Співробітники ДБР у взаємодії з СБУ та Офісом генпрокурора повідомили про підозру керівництву ПрАТ: керівництву правління комбінату, начальникам відділів, через які здійснювали фінансові оборудки підприємства, керівництву фірми-прокладки, через яку здійснювали махінації", - зазначалося в повідомленні правоохоронців.
Ferrexpo - залізорудна компанія з активами в Україні, їй належить 100%-ва частка ТОВ "Єристівський ГЗК", 99,9%-ва - ТОВ "Біланівський ГЗК" і 100% акцій ПрАТ "Полтавський ГЗК".
Теги: арешт пгзк голова правління Переглядів: 876