Україна втратила своє місце на світовому ринку високоолеїнових соняшнику та олії
Агро Ринки 10.10.2023 16:21 Посівна площа і виробництво високоолеїнового соняшнику в Україні в 2022-2023 маркетинговому році (МР) стали мінімальними за останні роки.Як повідомили в аналітичному агентстві "УкрАгроКонсалт", у 2023-2024 МР очікується незначне розширення посівної площі, проте показники виробництва залишатимуться вкрай низькими.
"До війни переробка високоолеїнового соняшнику сягала майже 500 тис. тонн, що є непоганим результатом для такого нішевого сегмента. На жаль, через війну Україна втратила і набуті роками результати, і свою частку на світовому ринку високоолеїнової олії", - констатували аналітики.
Вони зазначили, що високоолеїнова олія залишається експортно-орієнтованим товаром і майже вся експортується.
Ключовими проблемними питаннями залишаються війна, нестабільність у роботі "зернового коридору" і заборона на імпорт сільськогосподарських товарів з України до країн Східної Європи, що позначиться на ринку високоолеїнового соняшнику, підкреслили експерти.
Однак головним фактором, що обмежує розширення площ під високоолеїновим соняшником в Україні, на думку аналітиків, є нестабільна маржа для агровиробників.
"Іноді низька премія або взагалі її відсутність тягне за собою в більшості випадків продаж високоолеїнового насіння за ціною звичайної сировини, що не завжди покриває собівартість продукції. Це призводить до відмови агровиробників вирощувати цей вид соняшнику або до зменшення площ", - підкреслили в "УкрАгроКонсалт".
Аналітики нагадали, що до війни переробники заохочували аграріїв вирощувати високоолеїновий соняшник: пропонували укладати форвардні угоди, надавали насіння для вирощування з подальшим викупом сировини з урахуванням премії.
"Починаючи з 2023-2024 МР в Україні спостерігатиметься поступове відновлення переробки високоолеїнового соняшнику та переробка його в олію, проте до досягнення довоєнних показників дуже далеко", - резюмували в "УкрАгроКонсалт".
Теги: олія соняшник Переглядів: 393