Допомога Україні у розмірі 50 мільярдів доларів застопорилася через юридичні питання

Ринки 17.09.2024    18:17

Американські та європейські чиновники намагаються виконати свою обіцянку щодо використання російських активів для допомоги Україні.
Довгоочікуваний план допомоги Україні у відновленні за рахунок російських грошей перебуває у підвішеному стані, оскільки Сполучені Штати та Європа намагаються домовитися про те, як надати кредит у розмірі 50 мільярдів доларів, використовуючи заморожені активи російського центрального банку, дотримуючись при цьому своїх власних законів.

Складні переговори відображають виклики, що стоять перед країнами «Великої сімки», які намагаються розширити свої санкційні повноваження до нових меж, щоб покарати Росію і допомогти Україні.

Американські та європейські чиновники останніми тижнями докладають усіх зусиль, щоб отримати кредит до кінця року. Існує додаткова нагальна потреба завершити пакет до будь-яких потенційних змін у політичному ландшафті Сполучених Штатів, де підтримка України може похитнутися, якщо колишній президент Дональд Трамп переможе на президентських виборах у листопаді.

Але технічні перешкоди, пов'язані з отриманням такого кредиту, ускладнили ситуацію.

Посадовці «Групи 7» місяцями обговорювали, як використати 300 мільярдів доларів заморожених активів російського центрального банку для допомоги Україні. Після того, як європейські країни висловили застереження щодо законності прямого арешту активів, вони погодилися, що можна було б надати кредит у розмірі 50 мільярдів доларів за рахунок відсотків, які приносять ці активи.

Це рішення мало на меті забезпечити Україні великі вливання коштів без надання більшої прямої допомоги з бюджетів Сполучених Штатів та європейських країн. Це також дозволило західним союзникам скористатися активами Росії, не вдаючись до фактичного витрачання її грошей, що, на думку багатьох європейських високопосадовців, було б незаконним.

Але відмінності в правових системах Сполучених Штатів і Європи, які планують надати гроші авансом, ускладнили структурування кредиту.

Європейський Союз, де зберігається більша частина активів російського центрального банку, зобов'язаний продовжувати санкції, які заморозили російські активи, кожні шість місяців.

Через цей закон ЄС Адміністративно-бюджетне управління Білого дому визначило, що існує певний ризик, пов'язаний з наданням кредиту, і що, якщо ЄС не змінить своє санкційне законодавство, Конгрес повинен затвердити додаткове фінансування для України, щоб врахувати цей ризик. Але забезпечення додаткового фінансування для України є малоймовірним з логістичної та політичної точки зору, що залишає кредит у підвішеному стані.

«Вони думали, що велика, гарна, блискуча заява змусить бюрократів знайти вихід, і ось ми тут через три місяці», - сказав Чарльз Лічфілд, заступник директора Центру геоекономіки Атлантичної ради.

Чиновники ЄС неохоче змінюють своє санкційне законодавство на догоду Сполученим Штатам, оскільки для цього потрібна підтримка всіх 27 країн-членів. Європа могла б запропонувати всю суму кредиту, і деякі чиновники пропонували це зробити, але Сполучені Штати вважають, що важливо, щоб Група 7 діяла в унісон.

Останніми днями європейські чиновники обговорюють можливість продовження періоду перегляду санкцій до 12 або 36 місяців. Хоча це зменшило б витрати Сполучених Штатів на підтримку кредиту, Конгресу, швидше за все, все одно доведеться затверджувати нові гроші або перенаправляти існуючі через ризик того, що санкції можуть бути не продовжені.

«Як і американські чиновники, я розчарований тим, що європейці фактично взяли літню відпустку після того, як взяли на себе це зобов'язання, і лише цього місяця почали по-справжньому займатися цією темою», - сказав Філіп Зеліков, чиновник Державного департаменту в обох адміністраціях Буша і старший науковий співробітник Гуверівського інституту Стенфордського університету. «А дехто створює нові перешкоди з причин, які не витримують особливої критики».

Пан Зеліков, який закликав Сполучені Штати використовувати активи Кремля для відновлення України, додав: «Росія розраховує на перемогу у війні на виснаження, в тому числі проти української економіки».

Від початку російського вторгнення на початку 2022 року Сполучені Штати надали Україні допомогу на суму близько 175 мільярдів доларів. Оскільки війна не демонструє жодних ознак згасання, Міжнародний валютний фонд очікує, що економіка України сповільниться у другій половині року, а інфляція зросте, оскільки атаки на енергетичну інфраструктуру тривають.

Цього місяця МВФ погодився надати Україні ще 1,1 мільярда доларів фінансової допомоги в рамках програми кредитування, яку він схвалив минулого року.

Високопоставлений представник адміністрації Байдена, який побажав залишитися невідомим, щоб розповісти про внутрішні дискусії, заявив, що Сполученим Штатам потрібні гарантії, які закріпили б зобов'язання лідерів «Групи 7», які домовилися, що суверенні активи Росії залишатимуться іммобілізованими до закінчення війни і до того часу, поки Росія не відшкодує Україні завдані нею збитки. Інший високопоставлений американський чиновник заявив, що необхідно терміново досягти угоди з Європою протягом наступних кількох тижнів, і зазначив, що розбіжності мають більше технічний, ніж ідеологічний характер.

Кредит було важко розробити через різноманітні ризики, пов'язані з ним. Наприклад, падіння відсоткових ставок може зменшити дохідність заморожених російських активів, більшість з яких знаходиться в Європі.

Американські урядовці розглядають різні сценарії для врахування цього ризику. Хоча близько 5 мільярдів доларів активів російського центрального банку знаходяться в США, адміністрація Байдена не готова заарештовувати ці кошти для забезпечення кредиту.

Прес-секретар Адміністративно-бюджетного управління заявила, що частина коштів, які Конгрес вже виділив на підтримку України, може бути використана для покриття потенційних витрат, пов'язаних з кредитом. Однак не зрозуміло, чи потребуватиме перенаправлення цих коштів на цю мету схвалення Конгресу.

Обговорення питання про виділення коштів відбувається в той час, коли бойові дії між Україною та Росією посилюються, а президент Байден стоїть на порозі того, щоб розчистити шлях для запуску західного озброєння великої дальності вглиб російської території.

Вибори в США в листопаді також впливають на долю України. На президентських дебатах минулого тижня пан Трамп не сказав, чи хоче він, щоб Україна перемогла у війні, і лише повторив, що працюватиме над швидким завершенням бойових дій.

«Йдеться про те, щоб зробити це до виборів», - сказав пан Лічфілд про кредит. «Тож 50 мільярдів доларів є, щоб замінити США, якщо це буде потрібно».

https://www.nytimes.com/
 

 

Теги:   допомога Україні юридичні питання Переглядів:   348

Читайте також:

21.11

Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group

21.11

Економіка Норвегії скоротилася на 1,8%

21.11

Аналіз економічних індикаторів України та світу за січень-серпень 2024 року від Experts Club