Тема України може розколоти уряд Південної Африки

Ринки 31.10.2024    16:50

В уряді єдності Південної Африки існують розбіжності, а Україна стала спусковим гачком у новій коаліції, яка не має зовнішньополітичної згуртованості.

Цього року Південна Африка пережила низку перших подій. Найважливіша з них - прихід до влади Уряду національної єдності (GNU). До його складу увійшли колись домінуючий Африканський національний конгрес (АНК), колишній опозиційний Демократичний альянс (ДА) і кілька менших партій. Ця коаліція є першою у своєму роді в сучасній Південній Африці.

Але не минуло й чотирьох місяців після її створення, як головні партнери по коаліції зіткнулися через Україну. Міністр внутрішніх справ Леон Шрайбер спровокував розбрат, коли підписав взаємну угоду з Києвом про безвізові поїздки для власників дипломатичних паспортів.

Політик з DA назвав Україну «цінним союзником і другом» і пояснив, що з нетерпінням чекає, коли президент Кирило Рамафоса поставить свій підпис. Те, що відбулося після цього, зробило очевидним, що Шрайбер діяв за власною ініціативою.

Прес-секретар Рамафоси, який очолює GNU і АНК, заявив: «Незрозуміло, як міністр може оголошувати про підписання міжнародної угоди без попереднього офіційного схвалення».

Ця заява Вінсента Магвенії викликала припущення про ще більш критичну реакцію президента за лаштунками.

Відсутність єдності у зовнішній політиці

Відомо, що два провідні партнери по коаліції мають різні погляди на зовнішню політику.

«Між АНК і ПДС немає єдності в питаннях зовнішньої політики, немає дискусій, і тому розбіжності будуть виходити назовні», - сказав DW політолог Даніель Сілке.

За його словами, обидві партії все ще ведуть боротьбу, щоб перевірити, наскільки вони можуть відрізнити себе одна від одної.

На думку Сілке, час оголошення про візову угоду з Україною підриває історичні зв'язки між АНК і Москвою, які існували ще до початку війни Росії в Україні.

Не було жодних сумнівів, що Рамафоса поїде до Росії на саміт БРІКС. Росія була «цінним союзником» Південної Африки, Рамафоса. Пізніше Шрайбер використає ці самі слова для позначення України.

У Рамафоси теплі стосунки з президентом Росії Володимиром Путіним. Це викликало різку критику з боку голови DA Джона Стенхаузена. За словами Стеенхайзена, DA не визнає авторитарний режим, особливо той, який бере участь у суперечливому військовому конфлікті, законним союзником.

Жоден міністр кабінету міністрів ПАР не супроводжував Рамафосу на саміті БРІКС у Казані.

Невдоволення в уряді єдності

В інтерв'ю Південноафриканській телерадіомовній корпорації (SABC) політолог Лесіба Теффо (Lesiba Teffo) не знайшла причин для занепокоєння з приводу висловлювань голови DA.

«Для мене це не є несподіванкою, DA ніколи не займала проросійську позицію в своїй історії, щоб прийняти Росію, партія в основному орієнтується на Захід, Сполучені Штати», - сказала Теффо.

DA вважається дружньою до бізнесу та активною у взаємодії із західними урядами. АНК, з іншого боку, підтримує тісніші відносини зі своїми партнерами в країнах БРІКС - Росією, Бразилією, Індією та Китаєм, а віднедавна - з Ефіопією, Єгиптом, Іраном та Об'єднаними Арабськими Еміратами (ОАЕ).

АНК застосовує політику неприєднання відтоді, як прийшов до влади після десятиліть визвольного руху проти апартеїду.

На думку Теффо, АНК і ДД повинні проявити більше зрілості. «Вони просто повинні примиритися з тим, що їм доведеться працювати разом».

В принципі, АНК підтримує угоду з Україною - попередній міжпартійний уряд АНК навіть ініціював ці плани. Речник президента Вінсент Магвеня визнав, що переговори з Україною про безвізовий режим розпочалися ще у 2020 році, але через пандемію виникли затримки.

«Угода полегшить поїздки наших високопосадовців, які беруть участь у переговорах щодо мирної формули», - сказав він. Про швидке підписання угоди також було оголошено на сайті президента ще до того, як Шрайбер зробив цей крок публічним. Однак деякі домовленості з Україною все ще мали бути остаточно узгоджені до запланованого підписання. Україна хотіла отримати безвізовий режим для всіх своїх громадян.

GNU не зазнає невдачі через свою зовнішню політику

Молеці Мбекі, голова Південноафриканського інституту міжнародних відносин (SAIIA) і брат колишнього президента Табо Мбекі, вважає розбіжності всередині GNU дещо перебільшеними.

В інтерв'ю телерадіокомпанії Newzroom Afrika Мбекі сказав, що міністри кабінету повинні дотримуватися існуючого протоколу спілкування і оголошувати рішення через офіційні урядові канали, незалежно від того, чи влаштовує це прокурора чи ні.

Даніель Сілке, політичний аналітик, вважає, що суперечки щодо України відображають загальне невдоволення всередині GNU. Але від альянсу очікують, що він проводитиме послідовну національну зовнішню політику.

АНК, схоже, роздратований тим, що те, що було національною політикою, зараз ставиться під сумнів ПДД.

«З точки зору коаліційної угоди, АНК очікував, що як більша партія, він і надалі визначатиме зовнішньополітичний курс ПАР, який, очевидно, є набагато більш дружнім до Росії, ніж політика DA», - сказав Сілке в інтерв'ю DW.

За словами Сілке, розбіжності з політичних питань всередині GNU, ймовірно, триватимуть і після закінчення медового місяця коаліції АНК-ДП, очолюваної АНК-ДП.

Південна Африка перебуває у глибокій економічній кризі з високим рівнем безробіття, зростанням цін, періодичними відключеннями електроенергії та занедбаною інфраструктурою. Погляди АНК і DA часто розходяться, коли обговорюються рішення.

«Зовнішня політика може створювати напруженість, але GNU не зазнає поразки через це», - сказав Сілке.

Джерело: https://www.dw.com/en/ukraine-throws-up-cracks-in-south-africas-unity-government/a-70648424
 

Теги:   Південна Африка Переглядів:   214

Читайте також:

22.11

Alibaba створює бізнес-холдинг у сфері електронної торгівлі

21.11

Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group

21.11

Економіка Норвегії скоротилася на 1,8%