Нацбанк погіршив прогноз відтоку мігрантів у 2024 році до 500 тис. осіб
Банки 11.11.2024 19:38Національний банк України в жовтневому інфляційному звіті знову погіршив прогноз відтоку з України цьогоріч - цього разу приблизно з 400 тис. до 500 тис. осіб, в абсолютних цифрах ідеться про зростання кількості мігрантів, які залишаються за кордоном, цього року до 6,9 млн.
"Улітку 2024 року реалізувався ризик більшого відпливу мігрантів за кордон, ніж раніше передбачалося, унаслідок дуже складної енергетичної ситуації. Тому припущення щодо чистого відпливу зовнішніх мігрантів у 2024 році погіршено порівняно з попередніми оцінками (до близько 500 тис. осіб)", - ідеться в оприлюдненому документі.
Зазначається, що, за даними ООН, кількість українських мігрантів упродовж ІІІ кварталу зросла майже на 200 тис., зростання тривало й на початку IV кварталу – до майже 6,8 млн осіб станом на середину жовтня 2024 року. Водночас, додав Нацбанк, більший відтік поточного року означає скорочення кількості тих, хто планує і має можливість виїхати, тому у 2025 році відтік мігрантів допускають меншим, ніж раніше припускали – майже 200 тис. замість 300 тис.
"Тривала війна та значний дефіцит е/е зумовлюватимуть продовження зовнішньої міграції, а пізніше – повільне повернення мігрантів в Україну на прогнозному горизонті", - констатує НБУ.
У новому звіті він підтвердив очікування початку повернення українців додому у 2026 році, однак знизив прогноз чистого припливу у 2026 році до приблизно 200 тис. з 400 тис., у такий спосіб на кінець 2026 року за межами України все ще залишатимуться 6,9 млн мігрантів.
"Ризики більшого відпливу мігрантів за кордон та меншого їх повернення й досі переважають. Через довшу тривалість перебування українців за кордоном їхня адаптація в країнах-реципієнтах зростає, що містить ризики як для їх повернення, так і додаткового виїзду тих, хто зараз перебуває в Україні, з метою об’єднання родин за кордоном", - вважають у Нацбанку.
Зазначається, що це негативно впливатиме на пропозицію робочої сили на ринку праці та скоротить потенційний споживчий попит. Збільшення потреб економіки у кваліфікованій робочій силі призведе до подальшого посилення диспропорцій на ринку праці та стимулюватиме зростання зарплат вище за зростання продуктивності в окремих секторах.
Згідно з оновленими даними УВКБ ООН, кількість українських біженців у Європі станом на 15 жовтня цього року оцінювали в 6,192 млн, а загалом у світі - в 6,752 млн, що відповідно на 38 тис. і 27 тис. більше, ніж на 24 вересня цього року.
У самій Україні, за останніми даними ООН на серпень цього року, було 3,669 млн внутрішньо переміщених осіб (ВПО), що на 121 тис. більше, ніж на квітень цього року.
За даними регіональної влади, на які посилаються в ООН, з 1 серпня до 3 жовтня Донецьку область на сході України залишили понад 120 тис. осіб, зокрема 19,5 тис., які втекли від активних бойових дій. У Сумській області влада оцінює, що було евакуйовано 36 тис. осіб, зокрема 6 тис. дітей.
Як зазначав на початку березня минулого року заступник міністра економіки Сергій Соболєв, повернення кожних 100 тис. українців додому дає приріст ВВП у 0,5%. Мінекономіки в макропрогнозі на цей рік закладало повернення в Україну 1,5 млн осіб.
Теги: Нацбанк прогноз мігрант Переглядів: 196