78% українських мігрантів у Польщі працевлаштовані
Ринки 26.11.2024 16:10Рівень зайнятості серед усіх українців, які виїхали до Польщі, становив 78% у першій половині 2024 року, тоді як роком раніше цей показник становив 76%, повідомляється в дослідженні Національного банку Польщі "Ситуація з мігрантами з України".
"Це сталося здебільшого через дещо вищий рівень зайнятості людей, які прибули до Польщі як біженці з 2022 року", - пояснюється в дослідженні.
Зазначається, що станом на липень 2024 року роботу на повний день шукали 9% українських мігрантів (11% роком раніше), підробіток шукали 10% (13% у 2023 році).
Згідно з оприлюдненими даними, основним джерелом доходу мігрантів із України є робота. У структурі доходів довоєнного мігранта заробітна плата в середньому становить близько 90% доходу, у біженця - 76%.
Пояснюється, що сфера працевлаштування мігрантів у Польщі залежить від дати їх прибуття. Близько чверті мігрантів працюють у промисловості. Ті, хто приїхав у країну до війни, частіше працюють у сфері транспорту, будівництва (переважають чоловіки), зайняті адміністративно-офісною роботою.
Біженці (які прибули з 2022 року) частіше працюють у сфері послуг - особисті послуги (наприклад, перукар, косметолог), у готелях і ресторанах, послуги, які надають безпосередньо домогосподарствам (прибирання, догляд за літніми людьми). Частіше, ніж у випадку довоєнних мігрантів, це також послуги, що потребують високої кваліфікації (медичне обслуговування, IT, фінанси).
При цьому зарплати мігрантів вищі в "маскулінізованих галузях" - транспорт, будівництво та ІТ.
Середня чиста зарплата, отримана на основі даних опитування, сягнула 5 тис. злотих або більше, тобто щонайменше на 25% вища за середню зарплату для всіх мігрантів.
Найменше отримували особи, які надають побутові послуги та працюють у готелях і ресторанах: їхня середня місячна зарплата - 3,4-3,5 тис. злотих.
Наголошується, що серйозною проблемою залишається набагато вищий рівень безробіття серед біженців, ніж у польській економіці загалом.
"Відсоток тих, хто виїхав з України і воліє оселитися в Польщі назавжди, не збільшується. У випадку польських іммігрантів у Західній Європі вони дедалі частіше заявляли про намір залишитися за кордоном довше. У випадку іммігрантів із України є різниця в перевагах залишатися в Польщі на постійне проживання між довоєнними іммігрантами (близько 50% респондентів) і тими, хто прибув із 2022 року (близько 20% респондентів), але відсотки залишаються стабільними", - констатують у Нацбанку Польщі.
Як зазначили в польському центробанку, знання польської мови підвищилося і серед довоєнних іммігрантів, і серед біженців, що є одним із проявів соціально-економічної інтеграції. Значно зріс відсоток іммігрантів, які декларують дуже хороше знання польської мови (68% довоєнних мігрантів і 28% біженців). Лише 9% біженців і менш як 3% мігрантів заявляють, що не знають польської мови.
Економічне становище осіб старше 60 років різноманітне, але важче, ніж становище іммігрантів загалом. Середньомісячний дохід іммігранта з України віком 60 років і старше становить приблизно 60% середнього доходу іммігранта з України загалом. Причому більшість із них (58%) не отримує дохід від роботи в Польщі. Тому важливу роль у структурі доходів відіграють кошти з України та польські соцвиплати.
Водночас ситуація з житлом довоєнних мігрантів і біженців поступово стає схожою, що свідчить про постійну інтеграцію біженців. Трохи більше ніж 70% іммігрантів з обох груп винаймають квартиру. Різницею між двома групами іммігрантів є значно вищий відсоток осіб, які мають власну квартиру, серед довоєнних іммігрантів, а також те, що біженці все ще живуть у місцях колективного проживання.
Наголошується, що понад 90% українських дітей, які перебували в Польщі, скористалися польською системою освіти. На думку їхніх батьків та опікунів, найбільшими труднощами для дітей є: незнання польської мови (36% відповідей), відсутність друзів (33% відповідей), погіршення рівня життя порівняно з ситуацією перед початком війни (29% відповідей).
Крім того, мігранти продовжують підтримувати своїх близьких в Україні: 40% допомагають фінансово і 49% - матеріально, насамперед членам сім'ї. Помітна тенденція зростання у сфері матеріальної допомоги.
"Дедалі більше й більше іммігрантів не декларує жодних планів на майбутнє. Порівняно з попередніми опитуваннями відсоток відповідей, де їм важко вирішити щодо планів на проживання, зріс і серед довоєнних іммігрантів (до 39% із 36% у 2023 році), і серед біженців (до 56% із 48% у 2023 році)", - йдеться в дослідженні.
Що стосується основних чинників, які сприяють тому, щоб мігранти з України залишалися довше в Польщі, то всі вони пов'язані з роботою. Близько половини респондентів незалежно від дати приїзду заявляють, що таким чинником є можливість утримувати себе і свою сім'ю. На другому місці за частотою згадування - можливість знайти роботу, яка приносить задоволення.
Як зазначає польський центробанк, соціальні потреби іммігрантів не декларуються серед найважливіших форм потенційної допомоги. Більшість іммігрантів із України підтримують полегшення легалізації тривалого перебування в Польщі, а біженці наголошують на потребі у вивченні мови та працевлаштуванні.
Дослідження проводили з 6 травня до 6 липня 2024 року. Загалом було опрацьовано 3778 анкет, серед яких 40% стосувалися довоєнних мігрантів, 60% - українців, які приїхали до Польщі після 24 лютого 2022 року.
Теги: Польща мігрант Переглядів: 65