Україні довелося збільшити імпорт картоплі на 90% - експерт
Агро 02.12.2024 11:59Урожай цього року був далекий від запланованого, тому Україна була змушена збільшити поставки деяких овочів. Обсяг імпорту картоплі збільшився суттєво, проте інші овочі демонтують абсолютно протилежну динаміку, пише SEEDS.
Про це розповів Богдан Духницький, старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру Інститут аграрної економіки під час конференції Конференція VeggiFruits. Переробка овочів і фруктів.
"За підсумками 10 місяців 2024 року відбулося зниження вартісних обсягів поставок овочів в Україну, що вплинуло на їхні кількісні обсяги. Водночас імпорт плодів і ягід за своєю загальною вартістю залишився на рівні 2023 року.
Що стосується динаміки щодо імпортних закупівель за 10 місяців 2024 року, в овочевій групі звертає на себе увагу той факт, що, хоча відносно несуттєво, але від бази торік відбулося нарощування на 90% закупівель картоплі. Це пов'язано з тим, що врожай нинішнього року був далекий від прогнозованого.
У той час як решта позицій по овочах, які в нас були типово основними (це цибуля, часник, морква, капуста та огірки), наразі демонструють суттєве зниження імпорту. Це пов'язано з тим, що частково за рахунок релокації та деформатування спеціалізації багатьма підприємствами вдалося компенсувати істотне зниження, яке в нас відбулося 2022 року», - наголосив експерт.
За словами експерта, за підсумками січня-жовтня нинішнього року географічна структура поставок овочів в Україну має чіткого лідера - це Туреччина. Також великі за вартістю обсяги поставок припадають на Польщу та Нідерланди.
"В Україні стандартний обсяг виробництва всіх овочів становить близько 10 мільйонів тонн. У 2022 році зі зрозумілих причин виробництво істотно впало, воно склало 7,5 млн тонн. Тобто 25% типової пропозиції не було присутнє на ринку. У 2023 році в Україні було вироблено вже понад 8 млн тонн овочів, і частково ця потреба була компенсована.
З 2022 року внаслідок серйозного зростання потреби в імпорті до ключових позицій у зовнішніх закупівлях додалися овочі. Це також стало однією з причин того, що за результатами 2022 року овочі в Україні показали найбільший приріст цін - плюс 68%. Це була найдорожча категорія. Однак, на відміну від них, фрукти, як входили до списку найдорожчих продуктів, так і залишилися там і 2023 року», - каже Богдан Духницький.
На його думку, наступного, 2025 року, зважаючи на наявні обставини, є висока ймовірність того, що загалом на ринку зберігатиметься невизначеність і високі ризики.
"Через те, що за підсумками врожаю нинішнього року відбулося істотне зниження кількісних і якісних параметрів за такими позиціями, як капуста, яблука, виноград, картопля і деякі інші, необхідність їхнього імпорту зберігається, і це також тягне за собою високі ціни. Однак не конкретно всі ці позиції в значних обсягах. Приміром, на картоплю ціни зараз у середньому вдвічі вищі, ніж були рік тому.
Однак, незважаючи на всі ці обставини, пропозиція на внутрішньому ринку України, в абсолютній своїй більшості, як і раніше, в плодоовочевому сегменті, загалом, і за конкретними продуктами, насамперед тими, що вирощують у силу природно-кліматичних особливостей нашої країни, буде формуватися в абсолютній більшості власним виробництвом», - переконаний фахівець.
Джерело: https://www.seeds.org.ua/ukraine-prishlos-uvelichit-import-kartofelya-na-90/
Теги: імпорт картопля Переглядів: 179