Скасування пільги на оподаткування посилок до EUR150 може принести бюджету України 11,8 млрд грн
Ринки 04.12.2024 17:21Надходження до державного бюджету України в разі скасування пільги на оподаткування посилок вартістю до EUR150 могли б становити 11,8 млрд грн у 2024 році, повідомляють у дослідженні щодо пересилання поштою оподатковуваних товарів Інституту соціально-економічної трансформації (ІСЕТ).
Згідно з оприлюдненими на сайті інституту даними, щороку кількість міжнародних поштових відправлень в Україну зростає на 50%, а більшість із них (62,2%) надходять із популярних маркетплейсів Китаю - AliExpress, Cainiao, Temu, Yanwen, Taobao.
"Оскільки значна кількість таких відправлень має вартість нижче EUR150, на них поширюється пільга з оподаткування. Тож, за підрахунками аналітиків, втрати бюджету України у 2024 році становили 11,8 млрд грн", - констатували в ІСЕТ.
Наголошується, що наразі українським законодавством передбачено не стягувати податки з посилок для особистого користування вартістю до EUR150.
Як підрахували в ІСЕТ, за таких умов одна людина, якщо отримуватиме лише одне поштове відправлення на добу, може щомісяця ввезти неоподатковуваних товарів на суму до EUR4,5 тис.
Водночас, серед 100 найбільших одержувачів міжнародних поштових відправлень - 81 фізособа, які сумарно за дев'ять місяців 2024 року отримали майже 18,8 тис. посилок або в середньому 232 посилки на кожного. При цьому вартість жодної з них не перевищила EUR150, відповідно ПДВ сплачено не було.
В ІСЕТ, посилаючись на інформацію Мінфіну, повідомили, що протягом 2022-2023 років і дев'ять місяців 2024 року в Україну прибуло 137,5 млн міжнародних поштових та експрес-відправлень загальною вартістю 185 млрд грн.
В інституті також зазначили, що міжнародна інтернет-торгівля продовжує набирати обертів: 2022 року кількість міжнародних поштових відправлень в Україну становила 31,5 млн, 2023 року - 52 млн, 2024 року вона вже сягнула 73,5 млн.
Згідно зі звітом, найбільше міжнародних відправлень надходять до України з Латвії, Китаю, Польщі, Естонії та США. Посилки з цих країн становлять 92% з усіх, що прибувають в Україну.
Аналітики ІСЕТ стверджують, що зменшення пільг із оподаткування таких товарів - питання захисту вітчизняного виробника та наповнення держбюджету. Також вони впевнені в необхідності мінімізувати пільги з оподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень протягом 2025 року.
"Це надасть значного економічного ефекту в підтримці українського виробника, потенційно матиме посилювальний ефект програми "Зроблено в Україні" за рахунок вирівнювання умов оподаткування вітчизняних та імпортних товарів", - вважають автори звіту.
Як повідомлялося, уряд у липні вніс до Ради ресурсний законопроєкт №11416 "Про зміни до Податкового кодексу та інших законів України щодо особливостей оподаткування в період дії воєнного стану", згідно з яким поріг обкладення ПДВ та імпортного мита на міжнародні поштові відправлення або партії вантажу експрес-перевізника знижується з EUR150 до EUR45. Однак потім цей пункт було виключено із законопроєкту. Однією з причин були сумніви в можливості реалізувати цю норму на практиці.
Народний депутат, перший заступник голови профільного податкового комітету Ради Ярослав Железняк (партія"Голос") повідомив, що в першому півріччі 2024 року в Україну надійшло 33,9 млн посилок, з яких у режимі оподаткування лише 270,6 тис. на 27,7 млн грн, або 0,8% від загальної кількості. Железняк вважає, що миттєве зниження ліміту безподаткових поштових відправлень призведе до колапсу в галузі.
Теги: посилка оподаткування пільги Переглядів: 92