Латвія запровадила податок на надприбутки банків до 2027 року
Банки 05.12.2024 17:44Сейм Латвії в середу ухвалив в остаточному читанні закон про податок на надприбуток банків (так звані "внески солідарності"), що діятиме у 2025-2027 роках.
Засідання Сейму транслюється в YouTube.
Очікується, що "внески солідарності" нададуть змогу зібрати 96 млн євро до бюджету 2025 року, 60,8 млн євро - 2026 року і 66 млн євро - 2027 року.
Передбачається, що кредитні установи вноситимуть щоквартальні авансові платежі з цього податку. При цьому встановлено механізм повернення "внесків солідарності", щопередбачає повернення до 100% суми податку, якщо кредитна організація досягає певних темпів зростання кредитування.
Міністерство фінансів зазначає, що введення податку на надприбуток банків надасть змогу задовольнити потреби сектору державної безпеки в умовах підвищених ризиків.
Згідно з раніше озвученими планами, під час підготовки законопроєкту латвійська влада мала намір взяти за основу систему, що вже діє в Литві.
Мінекономіки і ЦБ Латвії закликали запровадити в країні податок на надприбутки банків для фінансування витрат на безпеку. Свою пропозицію влада аргументувала тим, що банки активно збільшують прибуток не завдяки агресивній кредитній політиці, а через те, що Європейський центральний банк підвищив процентні ставки, щоб стримати різке зростання інфляції.
Податок на надприбутки банків з 2023 року діє в сусідній з Латвією Литві. За минулий рік банки, що працюють у Литві, сплатили понад 250 млн євро за цим податком. Цього року можуть бути сплачені близько 220 млн євро. Спочатку термін дії податку обмежувався 2023-2024 роками, але нещодавно його було продовжено на 2025 рік. Наступного року, за розрахунками Банку Литви, надходження за цим податком можуть становити 50-70 млн євро.
Тема введення аналогічного податку обговорюється також в Естонії.
Теги: Банк Латвія податок надприбутки Переглядів: 216