Власники "Ензим" і "Кормотех" створили advisory board для розвитку бізнесів

Ринки 09.12.2024    13:21

Сестра і брат Олена і Ростислав Вовки створили у 2024 році advisory board свого сімейного бізнесу - біотехнологічної групи "Ензим" (Enzym Group) і виробника харчування для котів і собак "Кормотех" (Kormotech) і мають намір згодом трансформувати її в повноцінну наглядову раду, повідомила Олена Вовк.

"Advisory board - це вже елемент чистого корпоративного управління. Станом на зараз це дорадча рада, яка діє за всіма принципами наглядової ради. Це перехідний етап, який після однієї каденції має завершитися - формально перейти з дорадчої ради в наглядову раду", - сказала вона на VII Міжнародному форумі корпоративних директорів, організованому в Києві минулого тижня Професійною асоціацією корпоративного управління (ПАКУ).

Вовк уточнила, що advisory board розпочала активну діяльність на початку цього року, а готували і збирали вони її з братом протягом двох років.
Співвласниця бізнесу зазначила, що перед board постали три основні завдання, перше з яких - це розвиток обох бізнесів.

"Обидва бізнеси розвиваються кожен по-своєму і потребують певної експертизи, яку, ми вже з братом розуміємо, чого ми не маємо і наші менеджерські команди також не мають. Краще рахувати цю експертизу з ринку, від досвідчених незалежних директорів", - пояснила вона.

Вовк наголосила, що "Ензим" і "Кормотех" дуже активно виходять на міжнародні ринки, тож незалежні директори мають бути людьми з досвідом на цих ринках, а, ідеально, ще й з розумінням контексту України. Зокрема, уточнила вона, "Ензим" експортує 55-60% своєї продукції.

"Крім того, кожен із них має свою функціональну експертизу, яка дуже потрібна нам як власникам, а також потрібна нашим командам, тобто вони виконують певну роль коучингу, погляду ззовні на ті напрями, які нам треба підкачати, чи покращити, чи взагалі відкрити", - додала співвласниця компанії, яка курує бізнес "Ензиму", передавши посаду CEO колишньому операційному директору Андрію Цегелику, тоді як її брат очолює бізнес "Кормотеху".

Водночас вона зазначила, що advisory board не розробляє стратегію для бізнесу, а узгоджує її та допомагає управлінським командам покращити її.

Вовк назвала ще одним із завдань advisory board гарантування безпеки бізнесу, оскільки обидва основні бізнес-юніти - "Ензим" і "Кормотех" - дуже амбітні, тому необхідно збалансувати інвестиційні цикли кожного бізнесу, тому що "кишеня одна".
Третім завданням advisory board вона назвала допомогу в побудові професійного корпоративного управління, щоб майбутні покоління родини могли виконувати функцію відповідальних акціонерів. За словами Вовк, голова board є представником великої фінської сімейної компанії, з великим досвідом передачі бізнесу між різними поколіннями.

Крім того, вона повідомила, що загальна схема управління "Ензим" та "Кормотех" включає також акціонерну угоду, підписану між власниками, родинну раду та безпосередньо виконавчі ради на кожному бізнес-юніті, які останнім часом також зазнали значних змін, зокрема, в них були створені комітети для кращої реакції на ринкові зміни та реалізації планів розвитку.

Вовк нагадала, що спочатку бізнес був створений їхнім батьком, директором львівського дріжджового заводу Орестом Вовком 1993 року, після смерті якого 2014 року він перейшов до його дітей Олени та Ростислава.
"Фактично ми перебуваємо в процесі формування системи корпоративного управління нашого сімейного бізнесу практично весь цей час", - констатувала Вовк.

За її словами, вони, як акціонери сімейного бізнесу, делегують частину своїх прав своїм сім'ям, щоб майбутні покоління усвідомлювали відповідальність, яку вони матимуть, та брали участь в обговоренні й вирішенні питань, стосовно бізнесу.
Вовк уточнила, що на даному етапі вони з братом активні в бізнесі і дуже добре розуміють, що відбувається в операційній діяльності, і діти нині не планують заходити в операційну діяльність.

Вона також наголосила, що сімейна рада також має обирати та погоджувати керівника advisory board.

Як повідомлялося, за результатами 2023 року оборот "Кормотех" зріс на 22,5% - до $152 зі $124 млн у 2022 році. Частка експорту зросла до 31% з 28% роком раніше.
Виручка ПрАТ "Ензим" у 2023 році зросла на 32,3% - до 1 млрд 838,15 млн грн, тоді як операційна - майже в 2,3 раза, до 385,99 млн грн.

Теги:   бізнес Кормотех ензим advisory board Переглядів:   205

Читайте також:

21.01

Лідер експрес-відправлень в Україні “Нова пошта” за рік збільшила обсяг доставки на 16%

21.01

Інфляція в єврозоні в грудні прискорилася до 2,4% річних

21.01

Споживчі настрої українців у грудні 2024 року майже не змінилися