Україна 2024 року збільшила експорт на 13,4% до $41 млрд
Ринки 30.12.2024 17:28Україна експортувала 2024 року на $41 млрд, що більше за показник минулого року на 13,4%, або на $4,94 млрд, повідомила віцепрем'єрка- міністерка економіки Юлія Свириденко.
"Звичайно, перш за все, результат пов'язаний із нормалізацією роботи морських портів України. Морським транспортом зараз ми експортували 87,2 млн тонн, а у 2023 році - 54,8 млн тонн. Загалом у вазі експорт уже становить 129,2 млн тонн проти 100,3 млн тонн у 2023 році. Збільшення на 28,8%", - написала вона на фейсбук-сторінці у понеділок.
За її словами, транспортування товарів змінилося не лише кількісно, а й якісно: автомобільним транспортом Україна експортувала значно менше, ніж торік - 7,6 млн тонн проти 12 млн тонн торік.
Вона зазначила, що вартість перевезених вантажів автомобілями становила понад $14,5 млрд проти $13,9 млрд минулого року.
"Цей рік запам'ятався також тим, що ми багато працювали із сусідами для того, щоб зняти необґрунтовані блокування на кордоні. Завдяки діалогу із залученням польських та українських асоціацій вдалося зняти напругу і повернутися до більш звичного формату діалогу з розвитку торгівлі з країнами-сусідами та ЄС загалом", - наголосила міністерка.
Як повідомила Свириденко, розвиток торгівлі з ЄС надзвичайно важливий. Оскільки, по-перше, за всіх складнощів на наземному кордоні з ЄС цьогоріч експортовано до ЄС уже на $1,2 млрд більше, ніж 2023 року ($24,5 млрд проти 23,3 млрд 2023 року), що становило 59% українського експорту.
Крім того, 49,8% всього імпорту в Україну становлять товари з ЄС, 73% імпорту завозять в Україну автомобільним транспортом, тобто через кордон із ЄС.
У рамках Ukraine Facility вже ухвалено Стратегію розвитку прикордонної інфраструктури та транспортну стратегію.
"Таким чином, більше половини нашої торгівлі регулюється Угодою про асоціацію між Україною та ЄС. Тому для нас важливо, щоб реалізовувалися всі можливості Угоди, а сама вона відповідала реаліям нашого часу", - пояснила Свириденко.
Вона уточнила, що в листопаді цього року Україна направила офіційний запит до ЄС щодо застосування для України режиму внутрішнього ринку для послуг роумінгу в рамках Угоди про асоціацію.
"Це означає повноцінну юридичну інтеграцію у внутрішній ринок ЄС навіть раніше, ніж відкриття переговорів про вступ за відповідним розділом. До речі, такого режиму поза ЄС домоглися лише Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн, а Швейцарія досі не може похвалитися прогресом у цьому питанні. До речі, ми також оновили угоду про вільну торгівлю з країнами European Free Trade Association - EFTA, і наступного року наші експортери аграрної продукції матимуть кращі умови доступу до ринків усіх чотирьох країн", - констатувала перша віцепрем'єрка.
Свириденко пояснила, що завдяки цьому в перші місяці наступного року Мінекономіки спробує знайти рішення щодо доступу на ринок ЄС для чутливих аграрних товарів, яких налічується сім: кукурудза, крупи, висівки, мед, цукор, яйця та м'ясо птиці.
Поза ЄС ключовими торговельними партнерами України є Китай ($2,3 млрд), Туреччина ($2,1 млрд), Єгипет ($1,6 млрд), Індія ($986 млн), Молдова ($935 млн) і США ($935 млн).
Лідери з експорту традиційно кукурудза ($4,9 млрд), пшениця ($3,68 млрд), залізна руда ($2,75 млрд), а також соя ($1,29 млрд).
Найбільшим експортним товаром, за словами Свириденко, став продукт переробки - соняшникова олія - $5,073 млрд.
Перша віцепрем'єрка додала, що Україна експортувала цього року також соєву олію на $311 млн, олію ріпакову - на $238 млн, шрот соняшниковий - на $1,006 млрд, шрот соєвий - на $311 млн.
"В аграрній переробці також радують показники цукровиків - 724 тис. тонн експорту на $408 млн і виробників м'яса птиці - 440 тис. тонн на суму $945 млн. Це за умови, що ЄС запровадив доволі суворі обмеження на експорт цієї продукції, порівняно з минулим роком. Зараз ми глобальні експортери цієї продукції, і це хороша новина", - констатувала вона.
Свириденко також підсумувала, що відроджується металургійний експорт, оскільки Україна вивезла напівфабрикатів із заліза на $927,5 млн, гарячекатаного прокату на $802 млн, чавуну на $500 млн і труб на $577 млн.
Теги: експорт Переглядів: 168