"Молдовагаз" визнав борг перед "Газпромом" у $709 млн

Нафта і газ 19.01.2025    12:42

АТ "Молдовагаз" (контрольний пакет акцій належить "Газпрому") визнає історичний борг перед "Газпромом" на $709 млн, заявив в.о. голови правління молдавської компанії Вадим Чебан.

"На цьому етапі є всі документи, акти звірок, які підтверджують історичну заборгованість "Молдовагазу" перед "Газпромом" на правому березі Дністра в сумі $709 млн. Ця заборгованість є в бухгалтерському обліку, ніхто її не анулював. Документи підписуються", - сказав Чебан в ефірі молдовського телеканала TV8.

За його словами, "комерційно «Газпром» має повне право вимагати виплати цього боргу, тим паче, що у «Газпрому» є рішення Московського комерційного арбітражного суду по загальній заборгованості «Молдовагаз»".

Чебан пояснив, що "у нас немає боргів перед «Газпромом» щодо поточних платежів, є неврегульований історичний борг, що належить до періодів дев'яностих, нульових років і частини в період з 2010 року до 2014 року».

Водночас, за його словами, "там боргів набагато більше, і основна частина - це борг Придністровського регіону, компанії «Тираспольтрансгаз»".

Чебан також заявив, що результати незалежного аудиту боргу, проведеного за ініціативою уряду Молдови двома іноземними компаніями, не були затверджені наглядовою радою «Молдовагазу».

Він вважає, що "уряд Молдови не винен «Газпрому» і не відповідає за борги «Молдовагазу», так само як і «Газпром» не відповідає за борги «Молдовагазу» як акціонер". "Ніхто з акціонерів не відповідає. Це загальне правило для всіх. Тому питання вирішення боргів і врегулювання боргів, загальної суми боргу, має вирішуватися конкретно на корпоративному рівні, або між кредитором і дебітором - "Газпромом" і "Молдовагаз". "Газпром" насправді в конфлікті інтересів щодо цього, тому що є і акціонером, і може впливати на ухвалення певних рішень", - сказав глава "Молдовагазу".

Чебан наголосив, що з 2016 року "Молдовагаз" не накопичувала боргів за споживання газу на правому березі Дністра перед "Газпромом".

На його думку, питання з історичним боргом треба вирішувати в іншому контексті. "Моя думка така: питання з боргами взагалі потрібно прибрати зараз на цьому етапі вбік, зберегти статус-кво і консолідувати свою увагу на постачанні природного газу в Придністровський регіон. Зараз немає сенсу обумовлювати відновлення поставок газу в Придністров'я врегулюванням історичної заборгованості", - сказав Чебан.

Він також прокоментував переговори влади Тирасполя в Москві про відновлення поставок природного газу в Придністров'я, наголосив, що вони відбулися без участі "Молдовагазу". "Я не знаю, про що говорить пан Красносельський (Вадим Красносельський, лідер Придністров'я - ІФ-У). (...) Ми спілкуємося постійно з колегами з "Газпрому". Інформації про те, що незабаром буде відновлено постачання газу, у нас немає", - сказав Чебан.

Він також звернув увагу, що чинний до 1 жовтня 2026 року контракт між "Молдовагазом" і "Газпромом" не анульовано. "За чинним контрактом поставки газу обмежені до нуля кубометрів. (...) Наше офіційне листування та офіційні переговори ведуться з "Газпромом". На цьому етапі я не можу сказати, що є чітка інформація про те, що "Газпром" продовжить постачати через "Молдовагаз" споживачам «Тираспольтрансгазу»», - сказав Чебан.

На тлі припинення транзиту російського газу через Україну за ініціативою Києва "Газпром" вранці 1 січня знизив постачання газу в Молдову до нуля кубометрів, оскільки "Молдовагаз" «регулярно не виконує платіжних зобов'язань за чинним контрактом, що є значним порушенням його умов". Концерн пов'язує постачання на лівий берег Дністра з визнанням Молдовою історичного боргу, який "Газпром" оцінює в $709 млн. Кишинів не визнає цього боргу, посилаючись на результати міжнародного аудиту, які, зі свого боку, не визнає "Газпром".

З 4 грудня 2022 року весь газ, обсягом приблизно 5,7 млн кубометрів на добу, який концерн постачав за договором із "Молдовагазом", скеровувався у Придністров'я.

Теги:   Газпром Молдовагаз борг Переглядів:   60

Читайте також:

17.01

ПАТ «Укрнафта» пробурило першу за 13 років свердловину на одному з наймолодших і найперспективніших родовищ

17.01

"Укргазвидобування" збільшило видобуток газу до 14 млрд куб. м у 2024 році

17.01

"Укрнафта" оголосила тендер на 3D-сейсміку за 256 млн грн