"Метінвест" збільшив експорт ЗРС, інвестує в Україну та будує завод у Європі

Металургія 24.02.2025    11:40

Гірничо-металургійна група "Метінвест" у 2024 році суттєво збільшила загальний експорт і продажі залізорудної сировина (ЗРС) – до понад 12 млн тонн та значно знизила собівартість продукції, зазначив генеральний директор "Метінвесту" Юрій Риженков в інтерв'ю виданню "Форбс-Україна".

"Ми повноцінно повернулися до програми підвищення операційної ефективності. Наприклад, переналаштували бізнес-процес на використання власної сировини. І за більшістю показників, я маю на увазі саме технічних, технологічних, виробничих, ми повернулися до найкращих результатів 2020-2021 років", - констатував СЕО.

За його словами, основний мінус у відключення е/е і проблеми з її імпортом. Інша проблема: зростання тарифів на послуги природних монополістів, перш за все - збільшення тарифів на транспортування е/е, а також логістика. Крім того, наступ агресора в бік Покровська. Через це група була вимушена призупинили роботу шахти через неможливість забезпечити постачання е/е та безпекові фактори для співробітників.

"Ми готувались до цього і диверсифікували ланцюги постачання того ж самого вугілля – законтрактували наскільки могли від інших підприємств і відвантажили для потреб України з нашого підприємства в США. Ми точно не зупинимо металургійне виробництво через тимчасову зупинку шахти у Покровську. Але це матиме серйозний вплив на економіку компанії. Замість поставок найближчим логістичним шляхом, від Покровська до Запоріжжя і Кам’янського, тепер нам доведеться купувати вугілля по всьому світу, і логістична складова буде суттєво впливати на собівартість. Загалом, до 10% від вартості вугілля", - сказав гендиректор.

Відповідаючи на питання з приводу економічної політики Дональда Трампа і очікувань щодо наслідків для світової економіки, Риженков пояснив, що "насправді невідомо, які ініціативи Дональда Трампа серйозні, а які працюють на підвищення ставок чи запрошення до діалогу".

"Бачимо бурхливі дії, які піднімають хвилі у всій світовій економіці, валютах і так далі. Чим це все закінчиться? Коли така велика держава, як США, йде до протекціонізму, це серйозна проблема для світової економіки і, до речі, для самих США. Просто наслідки вони відчують пізніше – за три-чотири роки", - прогнозує топ-менеджер.

У свою чергу він зазначив, що поставки "Метінвесту" до США незначні – навіть не у рамках похибки: "найбільша частка – чавун, який не підпадає під мито, і, думаю, це не зміниться – це сировина для американської економіки".

Торкаючись питання про кадрові проблеми, СЕО повідомив, що зараз на підприємствах групи мобілізовано більш ніж 20% штату працівників, або 30% від військовозобовʼязаних. Риженков вважає, що потрібна нормальна, продумана система бронювання, яка дозволить працювати. Бронювання – це не пільга для бізнесу, як дехто каже, а невідʼємна складова збереження економічної основи обороноздатності держави. Якщо не буде працювати економіка, Україна програє війну, незважаючи на підтримку Заходу.

Стосовно експортної стратегії у порівнянні з періодом до повномасштабної війни, то вона сильно не змінилася.

"Є наші ключові ринки - Україна, країни ЄС, куди ми постачали понад 50% продукції до повномасштабного вторгнення. І є всі інші – так звані балансові ринки, для яких притаманний більш опортуністичний підхід постачання. Коли нам вигідно, ми туди йдемо, а коли невигідно – не йдемо", - констатував гендиректор.

Для залізорудної сировини ключові ринки групи – країни ЄС. І компанія їх збільшила, вийшла на Скандинавію, країни Північної Європи. Те, що ми не можемо продати в ЄС через обмежені обсяги споживання, йде у Південно-Східну Азію: Китай, Південну Корею і так далі, сказав керівник компанії.

"Основне, на чому сфокусувалися, – виготовлення залізорудної сировини з більшим вмістом заліза, яка зараз користується попитом. Уже освоїли її виробництво на спільному підприємстві – Південному ГЗК. До повноштабного вторгнення зробили це на нашому Центральному ГЗК", - пояснив СЕО.

Стосовно прогнозу - які фактори найбільше впливатимуть на експорт у 2025 році і які потенційні критичні ризики – Риженков ділить їх на декілька блоків. Перший – збереження конкурентоспроможності українських виробників на зовнішніх ринках. Для цього потрібно, щоб державні монополії не створювали додатковий тарифний тиск на працюючий бізнес.

Другий – збереження доступу до зовнішніх ринків (важливо зберегти лібералізацію торгівлі сталлю з ЄС, США, Великою Британією) та посилення санкцій проти ГМК РФ, яка продовжує продавати сляби і чавун до ЄС через позицію окремих країн.

Третій – послідовна екологічна та промислова політика держави з екомодернізації та декарбонізації. Україні через війну потрібна відстрочка по СВАМ. І актуальним фактором залишиться підтвердження критичності бронювання та залучення ветеранів до роботи через ризик втратити кваліфікований персонал.

"Якщо ж казати про нові виклики, то це доступ для фінансування проєктів із модернізації та зеленого переходу ГМК, а також забезпечення стабільного попиту на українську сталь на внутрішньому ринку України. Але ці теми – післявоєнні, і про них можна буде поговорити окремо, коли настане мир", - вважає експерт.

Говорячи про енергонезалежність підприємств "Метінвесту", СЕО уточнив, що у групи є власна генерація – близько 45-50 МВт, яка забезпечує найбільш критичні процеси – близько 10% споживання енергетики компанією. Будується ще 40 МВт газової генерації, які буде введено 2025 року, також встановлюються сонячні панелі.

Стосовно інвестицій, гендиректор підкреслив, що через безпекові ризики компанія не може інвестувати в Україну, як раніше. Були серйозні інвестплани в Маріуполі, Кривому Розі, Запоріжжі, Камʼянському. Тим не менш, у 2024 році загальний обсяг інвестицій сягнув близько $670 млн на майданчиках групи в Україні. Це і OPEX, і CAPEX. Як тільки компанія зможе залучати фінансування, то будуть плани по великим проєктам.

У цьому році також багато планів, наприклад, за власні кошти робиться проєкт згущення хвостової пульпи на Північному ГЗК і ремонт доменної печі №9 на "Каметсталі". Обсяг інвестицій тільки в ці проєкти в Україні близько $50 млн.

Інвестплани за кордоном – це найбільший проєкт на найближчі роки – будівництво заводу з виробництва зеленої сталі в Італії. Орієнтовна вартість спільного проєкту - EUR2,5 млрд.

Серед інших потенційних придбань – цікавить Східна, Південна Європа – регіони, де можна створити синергію з вже існуючими бізнес-процесами групи і українськими активами. Можливо, компанія візьме участь у конкурсі по продажу польського заводу Huta Chestochowa, який колись належав "Індустріальному Союзу Донбасу".

"В Україні маємо стратегію зеленої модернізації українських підприємств вартістю $8 млрд на 7-10 років. Готові стартувати з цією стратегією одразу, як тільки війна закінчиться і Україна отримає гарантії безпеки", - додав Риженков.

"Метінвест" є вертикально інтегрованою групою з видобувних і металургійних підприємств. Підприємства групи розташовані, здебільшого, в Донецькій, Луганській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. Основними акціонерами холдингу є група "СКМ" (71,24%) і "Смарт-холдинг" (23,76%), які спільно ним керують.

ТОВ "Метінвест Холдинг" - керуюча компанія групи "Метінвест".

Теги:   завод Європа експорт ЗРС Метінвест Переглядів:   54

Читайте також:

23.02

Україна знизила імпорт цинку на 34,2%

22.02

Україна в 35 разів наростила експорт феросплавів у січні

22.02

Україна в січні скоротила експорт чавуну на 9,6%, але збільшила виручку