Аналітика
Обзоры рынка
Ціни на молоко в Україні можуть стабілізуватися після рекордів
Закупівельні ціни на молоко в Україні від початку серпня сім разів встановлювали рекордні цінові рівні, проте в середині листопада, можуть стабілізуватися, повідомили в галузевому інформаційно-аналітичному агентстві "Інфагро".
За інформацією агентства, очікування аналітиків, що низка переробників у листопаді відмовиться від закупівлі дорогого молока через відсутність рентабельності виробництва, не виправдалися. Переробні підприємства продовжують боротися за сировину і переносять економічні ризики на майбутні перегляди споживчих цін, тобто на кишеню покупців.
"Це означає, що сподіватися на збереження обсягів продажу молочної продукції в наступному календарному році не варто", - зазначають експерти.
Як доказ цього прогнозу галузева агенція посилається на офіційні цифри споживчої інфляції та наводить дані Державного комітету статистики, згідно з якими за підсумками жовтня було зафіксовано прискорення темпів зростання цін на питне молоко (+13,3% за жовтень 2023 року) та сирну категорію (+12,9%). Найяскравіший результат показує масло - річна інфляція в жовтні тут уже дорівнює 27,7%. Вищою є тільки динаміка щодо овочів та електроенергії, додали аналітики.
У першій половині листопада діапазон закупівельних цін на молоко с/г підприємств переважно становив 17,50-20,00 грн/кг без ПДВ. Вартість сирого молока від господарств населення формувалася в широкому діапазоні: 10,00-15,00 грн/кг, залежно від регіону та формату закупівлі.
"Перегляд вартості сирого молока відбудеться в середині листопада, після чого ринок має нарешті стабілізуватися", - прогнозують в "Інфагро".
Обзоры по компаниям и отраслям
Україна наростить експорт сої на 7% до рекордних 3,5 млн тонн - аналітики
Експорт соєвих бобів з України в сезоні-2023/2024 сягнув рекордного показника і становив близько 3,26 млн тонн, що на 5% перевищило попередній максимум 2022/2023 МР у 3,1 млн тонн, повідомило інформаційно-аналітичне агентство "АПК-Інформ".
"Приросту відвантажень вдалося досягти завдяки кільком факторам, серед яких ключові - це істотне збільшення врожаю цієї культури 2023 року та конкурентна ціна української сої на світовому ринку, зокрема, в першій половині 2023/24 МР. Так, за вересень-лютий минулого сезону було відвантажено майже 70% загального експорту соєвих бобів із країни", - зазначили аналітики.
Експорт сої з України у 2024/2025 МР становитиме близько 3,5 млн тонн, що на 7% більше, ніж минулого сезону, прогнозують в "АПК-Інформ".
За їхньою інформацією, збільшення експорту відбулося переважно за рахунок Єгипту (у 2,1 раза більше), тоді як до ЄС і Туреччини відвантаження скоротилися на 22% і 26% відповідно.
Експерти прогнозують, що в новому сезоні-2024/2025 в України є шанси оновити рекорд з експорту соєвих бобів, з огляду на прогноз збільшення врожаю цієї культури до майже 6 млн тонн, що на 10% більше за торішній показник. Водночас, через очікуване зростання світового виробництва сої, конкурувати ціною в новому сезоні буде важче, особливо за такими напрямами, як Єгипет і Туреччина.
За підсумками сезону-2023/2024 ціни попиту на українську сою знизилися в середньому на $120/тонна відповідно до динаміки світового ринку та з огляду на посилення конкуренції. Якщо порівнювати цінові рівні на кінець серпня, то цьогоріч українська соя нового врожаю пропонується у напрямку Єгипту за ціною на рівні $427/тонна CIF, тоді як торік у цей самий період ціни пропозиції на цьому самому базисі сягали $545-550/тонна.
Макроэкономика
Оперативна статистика про інфляцію в Україні
Зростання споживчих цін в Україні в жовтні 2024 року прискорилося до 1,8% з 1,5% у вересні, 0,6% у серпні й нуля в липні, повідомила Державна служба статистики (Держстат) у п'ятницю.
Статвідомство нагадало, що в жовтні 2023 року споживчі ціни зросли на 0,8%, тож у річному обчисленні інфляція за підсумками жовтня-2024 року зросла до 9,7% із 8,6% за підсумками вересня, 7,5% за підсумками серпня і 5,4% за підсумками липня.
Вказується, що в жовтні-2024 базова інфляція зменшилася до 1.3% з 1,7% у вересні. З урахуванням того, що в жовтні-2023 вона дорівнювала 0,4%, у річному обчисленні базова інфляція за підсумками минулого місяця зросла до 8,3% з 7,3% за підсумками вересня, 6,5% за підсумками серпня і 5,7% за підсумками липня.
На споживчому ринку в жовтні ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 3,2%. Найбільше (на 18,2% і 18,1%) подорожчали овочі та яйця. На 6,9-1,3% зросли ціни на олію, фрукти, молоко і молочні продукти, соняшникову олію, продукти переробки зернових, яловичину, безалкогольні напої, хліб, сало, рибу та продукти з риби. Водночас на 4,2% знизилися ціни на цукор.
Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби підвищилися на 1,8%, що пов'язано з подорожчанням тютюнових виробів на 2,6%.
Зростання цін у сфері охорони здоров'я на 1,0% відбулося насамперед завдяки підвищенню цін на послуги лікарень на 1,3% та амбулаторні послуги на 1,2%.
Ціни на транспорт зросли на 0,5% здебільшого через подорожчання пального та мастил на 0,8% і проїзду в автодорожньому пасажирському транспорті на 0,7%. Водночас на 4,7% подешевшав проїзд у залізничному пасажирському транспорті.
Як повідомлялося, інфляція в Україні 2023 року впала до 5,1% після стрибка 2022 року до 26,6% із 10,0% 2021 року.
Національний банк України наприкінці жовтня погіршив прогноз інфляції на 2024 рік із 8,5% до 9,7% і погіршив його на 2025 рік із 6,6% до 6,9%. Прогноз НБУ передбачає зниження інфляції до 6,9% наприкінці 2025 р. та її приведення до мети 5% у 2026 році.
Детальніше дивіться на сайті: https://expertsclub.eu/operatyvna-statystyka-pro-inflyacziyu-v-ukrayini/
Обзор облигаций
Kroger розмістить облігації на $10 млрд
Американська мережа супермаркетів Kroger Co. у вівторок, як очікується, проведе прайсинг облігацій старшого незабезпеченого боргу, що розміщуються для фінансування купівлі конкуруючої Albertsons Cos., пише MarketWatch.
Згідно з документами на сайті Комісії з цінних паперів і бірж (SEC) США, Kroger запропонує інвесторам папери з погашенням у 2026, 2027, 2029, 2031, 2034, 2054 і 2064 роках.
Джерела MW на ринку зазначають, що загальний розмір розміщення очікують на рівні понад $10 млрд. Поки що найбільшу угоду на ринку корпоративних бондів із високим рейтингом цього року провела фармацевтична AbbVie ($15 млрд).
Kroger оголосила про купівлю Albertsons за $24,6 млрд з урахуванням боргу в жовтні 2022 року.
Акції Kroger дешевшають на 1,3% на торгах у вівторок.
Прогнозы и стратегия
Dragon Capital прогнозує уповільнення зростання ВВП України до 3% у 2025 році
Зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2025 році сповільниться до 3,0% з 4,0% в поточному році: підтримувати його будуть поступове відновлення внутрішнього споживання і розвиток ВПК, а стримувати - дефіцит електроенергії та робочої сили, прогнозує інвестиційна компанія Dragon Capital.
"Нашим основним припущенням у базовому прогнозному сценарії залишається продовження воєнних дій у 2025 році, що супроводжується дефіцитом електроенергії та робочої сили", - зазначила компанія в пресрелізі в четвер.
За її приблизними оцінками, оборонний сектор може додати 1-2 відсоткових пункти (в.п.) до зростання ВВП наступного року порівняно з 0,4 в.п. у 2023 році завдяки збільшенню фінансування з пакета ERA - кредитів країн G7 коштом заморожених російських коштів.
Припускаючи, що внутрішнє виробництво електроенергії збережеться на рівні серпня-вересня завдяки посиленню ППО та ремонтам, з огляду на очікуване збільшення імпортних потужностей, Dragon Capital оцінює, що дефіцит електроенергії взимку буде відносно помірним і становитиме близько 15% попиту (на рівні липня 2024 року) та знизиться до 6-8% у 2-3 кварталах 2025 року. Водночас дисбаланси на ринку праці залишатимуться значними на тлі мобілізації до Збройних Сил і будуть і надалі підштовхувати зарплату.
"Додаткову підтримку економічному зростанню може надати відновлення банківського кредитування та масштабування програм страхування воєнних ризиків. Однак ці два фактори навряд чи робитимуть великий внесок, з огляду на їхню повільну динаміку досі", - наголошується в релізі.
Щодо поточного року компанія вказала, що негативний вплив на економічну активність, спричинений дефіцитом електроенергії та робочої сили, було значною мірою компенсовано позитивним впливом від відновлення експорту портами Чорного моря.
Водночас зростання цін на електроенергію на тлі зростання зарплат призвело до відновлення фундаментального тиску на споживчі ціни, у зв'язку з чим прогноз інфляції на цей рік було підвищено до 9,2% з 7,6%.
"Ми очікуємо, що фундаментальний інфляційний тиск поступово вщухатиме завдяки стабілізації цін на електроенергію для промислових споживачів. Однак показник споживчої інфляції сягне пікових значень на рівні 11% р/р лише у квітні-травні 2025 року через низьку базу зіставлення в сегменті сирих харчових продуктів і знизиться до 6,3% р/р до кінця року", - ідеться в документі.
Dragon Capital додає, що нещодавня стабілізація валютного курсу гривні до долара США після періоду керованої девальвації відповідала очікуванням і прогнозу 42 грн/$1 на кінець 2024 року.
За його прогнозами, НБУ утримуватиме ключову ставку на поточному рівні 13% і підтримуватиме стабільність курсу, доки споживча інфляція рухатиметься вгору. "Очікуючи, що Нацбанк почне послаблювати монетарну політику в другій половині 2025 року, зокрема, за рахунок повернення до практики керованої девальвації гривні, ми прогнозуємо ослаблення курсу до 45 грн/$1 до кінця 2025 року та оцінюємо середньорічний курс на рівні 43 грн/$1", - наголошується в релізі.
Згідно з ним, нещодавні податкові зміни принесуть близько $3,1 млрд додаткових надходжень до бюджету 2025 року. Це надасть змогу дещо збільшити військові видатки до $58 млрд (тобто приблизно на $2 млрд) і трохи скоротити дефіцит бюджету до $39 млрд за умови, що зростання невійськових видатків буде обмеженим.
"Хоча дефіцит бюджету залишиться значним, близько 19% ВВП, завдяки ERA структура його фінансування суттєво зміститься на користь безповоротних коштів, що сприятиме стабілізації показника борг/ВВП на рівні близько 91% після трьох років зростання", - вважає Dragon Capital.
За його розрахунками, за 9 місяців 2024 року дефіцит держбюджету скоротився на $4 млрд порівняно з 9 місяцями 2023 року - до $26 млрд, а за підсумками року становитиме $41 млрд (22% від ВВП) проти $47 млрд минулого року, що збільшить держборг на 12% - до $163 млрд, або рекордних 90% ВВП.
Компанія наголошує, що ключові ризики для української економіки, як і раніше, пов'язані з війною, зокрема, з істотнішим пошкодженням критичної інфраструктури: генерувальних і розподільчих електроенергетичних потужностей, газових активів, портів Чорного моря.
"Також просування російської армії в Донецькій області ставить під загрозу роботу ключового активу з видобутку коксівного вугілля. Однак ми оцінюємо, що потенційна втрата цих виробничих потужностей матиме обмежений негативний вплив на економіку", - йдеться в релізі.
Інші менш суттєві ризики пов'язані з погодними умовами, що впливатимуть на дефіцит електроенергії та врожаї с/г культур, коливаннями курсу пари долар/євро, оскільки українська економіка поступово переорієнтується на євро, та динамікою цін на основних товарних ринках ЄС та світу (зернові, руда, метали, нафта, газ та електроенергія).
Dragon Capital також представив альтернативний сценарій, за якого інтенсивність бойових дій суттєво знизиться або припиниться, принаймні, тимчасово, оскільки результати виборів у США можуть значно вплинути на геополітичну розстановку сил, зростає ймовірність сценарію.
"За такого сценарію ми припускаємо, що бойові дії припиняться наприкінці 2024 року або на початку 2025 року, однак без формального підписання мирової угоди ризик повторної ескалації залишатиметься високим", - уточнили в компанії.
На її думку, за таких припущень Україна зможе скоротити чисельність сил захисту і військові витрати, однак про повернення до довоєнних показників не йдеться, адже країна буде змушена підтримувати високу бойову готовність і акумулювати зброю на випадок повторної ескалації. Спираючись на досвід інших країн, що функціонують в умовах загрози військового вторгнення, як-от Ізраїль і Тайвань, Dragon Capital оцінює, що чисельність сил оборони може знизитися приблизно до 700 тис. осіб, або 2,2% від наявного населення, а видатки на оборону скоротяться майже удвічі, порівняно з базовим сценарієм, - до $30 млрд, або 15% від ВВП.
В альтернативному сценарії дефіцит бюджету скоротиться до 12-15% ВВП ($25-30 млрд), а показник боргу/ВВП знизиться до 85-88%, а темпи зростання економіки можуть прискоритися на 5-7% 2025 року, насамперед завдяки покращенню споживчих настроїв, частковому поверненню вимушених мігрантів і активізації інвестицій, тоді як відновлення експорту буде незначним через втрату продуктивних активів (насамперед у металургії та с/г), ідеться в релізі.
"Спираючись на результат останніх опитувань, ми оцінюємо, що 1,0-1,4 млн вимушених переселенців можуть повернутися в Україну у 2025 році за умови загасання бойових дій і припинення ракетно-/дронових атак. Однак з огляду на демографічну структуру вимушених переселенців за кордоном лише 0,3-0,4 млн стануть учасниками ринку праці. Дефіцит робочої сили залишиться суттєвим і разом із фактичним згортанням фіскального стимулу обмежуватиме темпи економічного відновлення", - додали в Dragon Capital.
У компанії вважають, що через втрачені експортні потужності та високу потребу в імпорті зовнішньоторговельний дефіцит залишиться високим, але ситуація на валютному ринку покращиться завдяки зменшенню видатків вимушених переселенців за кордоном та відпливу капіталу іншими каналами.
"Оскільки скоріше економічне відновлення супроводжуватиметься вищою інфляцією порівняно з базовим сценарієм, Нацбанк підтримуватиме жорсткіший стан монетарної політики, насамперед через канал процентної ставки. Однак контрольоване ослаблення гривні, ймовірно, продовжиться, а його темпи залежатимуть від динаміки відтоку капіталу. У будь-якому разі, у НБУ буде достатньо ресурсів, щоб не допустити різких змін валютного курсу", - вважають аналітики інвесткомпанії.
Як повідомлялося, МВФ в оновленому у вересні прогнозі за підсумками 2024 року очікує зростання економіки України на 3%, а наступного року прогнозує його в діапазоні від 2,5% до 3,5%.
Нацбанк України наприкінці липня 2024 року поліпшив прогноз зростання ВВП на цей рік із 3% до 3,7%. На 2025 рік НБУ погіршив прогноз зростання української економіки з 5,3% до 4,1%. Він також переглянув прогноз зростання цін на 2024 і 2025 рік у бік погіршення: на 0,3 і 0,6 відсоткових пунктів (в.п.) відповідно - до 8,5% і 6,6% насамперед через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію.
Кабмін у проєкті держбюджету-2025 передбачає сповільнення зростання ВВП з 3,5% цього року до 2,7% за прискорення інфляції з 7,9% до 9,5% і зростання середньорічного курсу з 40,8 грн/$1 до 45 грн/$1.
Технический анализ
Аналітичний огляд від компанії "КІНТО"
Міжнародний валютний фонд схвалив Моніторингову програму із залученням ради директорів (МПЗР) для України. Вона сприятиме стабілізації макроекономічної політики в країні, а також залученню нової донорської підтримки. Про це повідомили у Фонді.
Forex аналитика
Мировые рынки не могут определиться с направлением движения
Мировые фондовые рынки в понедельник, 21 февраля, не показывают единой динамики, реагируя на разнонаправленные новостные сигналы, отмечают аналитики Forex Club. Американские индексы в пятницу выросли в пределах 0,2% после публикации сильной статистики по рынку недвижимости в США. Так, количество сделок купли-продажи жилья на американском вторичном рынке в январе выросло на 6,7% по сравнению с показателем декабря – до 6,5 млн, в то время как на рынке ожидали снижения показателя. Инвесторы также оценивали и корпоративные новости. В частности, компания Roku сообщила о негативном влиянии сбоев в цепочках поставок на ее продажи. А сеть ресторанов быстрого питания Shake Shack отчиталась о более низкой выручке за квартал, чем ожидалось. На текущей неделе инвесторы ожидают вторую оценку роста ВВП США. На рынке прогнозируют, что за четвертый квартал американская экономика выросла на 7%, а не на 6,9%, как показала предварительная оценка. Азиатские биржи теряют до 0,8% на сохраняющейся неопределенности в геополитике, связанной с ситуацией вокруг Украины. Европейские рынки продолжают чувствовать себя неуверенно при сохранении геополитических рисков и возросшем спросе на менее высокорисковые активы. Сейчас инвесторы ждут публикации окончательных данных по инфляции в еврозоне за январь. На рынке полагают, что годовая инфляция ускорилась до рекордных за всю историю наблюдения 5,1%.
Технический анализ Forex
Optionova: USD/CHF торгуется с медвежьим уклоном
Ежедневные повороты: (S1) 0,8831; (Р) 0,8852; (R1) 0,8887. Швейцарский франк против доллара США продолжает торговаться в узком диапазоне. Пара USD/CHF находится между 0,8786 и 0,8895. Внутридневный прогноз нейтральный. Аналитики обращают внимание на тот факт, что уровень сопротивления 0,8895 остается не пройденным, что позволяет делать вывод о продолжении умеренно-медвежьего движения пары в дальнейшей перспективе. С преодолением второстепенной поддержки 0,8786 ожидается падение курса до 0,8698. Прорыв этой линии приведет к смещению диапазонов колебания валютной пары с 0,9751-0,8799 до 0,9156-0,8568. С другой стороны, уверенный прорыв сопротивления 0,8895, во-первых, покажет, что падение с уровня 0,9156 завершено, во-вторых, подтвердит завершение более долгосрочного падения с 0,9838 пятью последовательными волнами. Как отмечают эксперты брокера бинарных опционов Optionova , в этом случае возможно формирование бычьего тренда в паре USD/CHF. Ближайший уровень сопротивления здесь находится на отметке 0,9156. Рассматривая более широкий диапазон котировок, коррекция от 0,7065 до 0,9971 может сопровождаться откатом до отметки 0,8518 и ниже. С этого момента пара USD/CHF снова начнет искать точку разворота, чтобы продолжить восстановление. Но без достижения поддержки 0,8518 прогноз остается медвежьим. В случае сильного отскока вверх, сопротивление 0,9156, скорее всего, устоит.