Нацбанк знизив прогноз зростання врожаїв в Україні на 2025-2026 роки

Прогнозы и стратегия 05.08.2024

Національний банк України дещо поліпшив прогноз урожаю цього року: зернових - з 50,3 млн тонн до 50,7 млн тонн та олійних - з 20,6 млн тонн до 20,7 млн тонн, але більш суттєво погіршив його на наступні два роки.

"У 2024 році оцінку врожаю покращено через більші, ніж очікувалося, посівні площі. Надалі обсяги врожаїв поступово збільшуватимуться, хоча й повільніше, ніж очікувалося раніше", - йдеться в Інфляційному звіті НБУ за липень на його сайті.

Згідно з ним, зокрема, прогноз урожаю зернових у 2025 році знижено до 57,9 млн тонн із 59,5 млн тонн, у 2026 році - до 61,7 млн тонн із 65,5 млн тонн, олійних - відповідно до 20,9 млн тонн із 22,3 млн тонн і до 22,3 млн тонн із 23,8 млн тонн.

Нацбанк нагадав, що 2023 року врожай зернових в Україні зріс до 59,8 млн тонн із 53,9 млн тонн роком раніше, олійних - до 21,7 млн тонн із 18,1 млн тонн, проте вага все одно була значно нижчою за рекордний врожай 2021 року - відповідно 85,7 млн тонн і 22,8 млн тонн.

Коментуючи ситуацію в агросекторі, НБУ зазначає, що фактичні посівні площі під урожай 2024 року виявилися більшими під кукурудзою та соняшником. Враховуючи також і вищу врожайність цих культур порівняно з іншими та загалом доволі сприятливі погодні умови для вегетації озимини (незважаючи на заморозки та весняно-літню посуху в низці регіонів), це надало змогу підвищити оцінки цьогорічного врожаю, хоча екстремальні температурні максимуми в липні закладають додаткові ризики для врожаю пізніх культур.

"Повільні роботи з розмінування та високі ризики безпеки зумовлять більш стримане, ніж очікувалося раніше, збільшення посівних площ і врожаїв у наступні роки. Водночас довгостроковий тренд на збільшення врожайності збережеться", - описав центробанк свій прогноз на наступні роки.

Він додав, що перспективи овочівництва та виробництва плодово-ягідних культур сприятливі, з огляду на зростання площ під цими культурами в окремих регіонах.

"Спека в липні позначилася на врожайності низки культур, зокрема, врожай овочів і картоплі буде нижчим, ніж торік, що враховано в поточному прогнозі як тиск на ціни сирих продуктів. Надалі врожаї поступово зростатимуть", - прогнозує НБУ.

На цей рік він знизив оцінку врожаю овочів з 8,5 млн тонн до 7,9 млн тонн, зберігши очікування врожаю картоплі та плодово-ягідних на рівні відповідно 20,3 млн тонн і 2 млн тонн.

На наступний рік прогноз урожаю овочів знижено з 8,9 млн тонн до 8,5 млн тонн, картоплі - з 21 млн тонн до 20,4 млн тонн, плодово-ягідних - з 2,1 млн тонн до 2 млн тонн.

У 2026 році Нацбанк очікує його збільшення відповідно до 8,9 млн тонн, 20,6 млн тонн і 2,1 млн тонн, тоді як у 2023 році врожай овочів зріс до 8,3 млн тонн із 7,5 млн тонн роком раніше, картоплі - до 21,4 млн тонн із 20,9 млн тонн, а плодово-ягідних залишився на рівні 2 млн тонн.

"З огляду на подальшу міграцію, обсяги пропозиції цієї продукції будуть достатніми для задоволення стримувального інфляцію попиту", - вважає Нацбанк.

Він додав, що відхилення кліматичних норм може посилити волатильність обсягів врожаїв з відповідним впливом на продовольчу інфляцію, що ускладнить управління очікуваннями та проведення монетарної політики. Водночас швидке розмінування сприятиме розширенню оброблюваних площ і подальшому збільшенню обсягів врожаїв, а додаткові інвестиції можуть прискорити відновлення тваринництва.

"Це призведе до швидшого зростання ВВП і збільшення експортних надходжень. Розширення пропозиції продуктів харчування, відповідно, стримуватиме інфляційний тиск і надасть змогу проводити більш м'яку монетарну політику", - підсумував НБУ.

Він уточнив, що руйнування виробничих потужностей і дефіцит е/е визначатимуть слабкий експорт продукції металургії та машинобудування, тож динаміка експорту визначатиметься насамперед урожаями с/г культур.

завантажити