Dragon Capital прогнозує уповільнення зростання ВВП України до 3% у 2025 році

Прогнозы и стратегия 01.11.2024

Зростання реального валового внутрішнього продукту (ВВП) України в 2025 році сповільниться до 3,0% з 4,0% в поточному році: підтримувати його будуть поступове відновлення внутрішнього споживання і розвиток ВПК, а стримувати - дефіцит електроенергії та робочої сили, прогнозує інвестиційна компанія Dragon Capital.

"Нашим основним припущенням у базовому прогнозному сценарії залишається продовження воєнних дій у 2025 році, що супроводжується дефіцитом електроенергії та робочої сили", - зазначила компанія в пресрелізі в четвер.

За її приблизними оцінками, оборонний сектор може додати 1-2 відсоткових пункти (в.п.) до зростання ВВП наступного року порівняно з 0,4 в.п. у 2023 році завдяки збільшенню фінансування з пакета ERA - кредитів країн G7 коштом заморожених російських коштів.

Припускаючи, що внутрішнє виробництво електроенергії збережеться на рівні серпня-вересня завдяки посиленню ППО та ремонтам, з огляду на очікуване збільшення імпортних потужностей, Dragon Capital оцінює, що дефіцит електроенергії взимку буде відносно помірним і становитиме близько 15% попиту (на рівні липня 2024 року) та знизиться до 6-8% у 2-3 кварталах 2025 року. Водночас дисбаланси на ринку праці залишатимуться значними на тлі мобілізації до Збройних Сил і будуть і надалі підштовхувати зарплату.

"Додаткову підтримку економічному зростанню може надати відновлення банківського кредитування та масштабування програм страхування воєнних ризиків. Однак ці два фактори навряд чи робитимуть великий внесок, з огляду на їхню повільну динаміку досі", - наголошується в релізі.

Щодо поточного року компанія вказала, що негативний вплив на економічну активність, спричинений дефіцитом електроенергії та робочої сили, було значною мірою компенсовано позитивним впливом від відновлення експорту портами Чорного моря.

Водночас зростання цін на електроенергію на тлі зростання зарплат призвело до відновлення фундаментального тиску на споживчі ціни, у зв'язку з чим прогноз інфляції на цей рік було підвищено до 9,2% з 7,6%.

"Ми очікуємо, що фундаментальний інфляційний тиск поступово вщухатиме завдяки стабілізації цін на електроенергію для промислових споживачів. Однак показник споживчої інфляції сягне пікових значень на рівні 11% р/р лише у квітні-травні 2025 року через низьку базу зіставлення в сегменті сирих харчових продуктів і знизиться до 6,3% р/р до кінця року", - ідеться в документі.

Dragon Capital додає, що нещодавня стабілізація валютного курсу гривні до долара США після періоду керованої девальвації відповідала очікуванням і прогнозу 42 грн/$1 на кінець 2024 року.

За його прогнозами, НБУ утримуватиме ключову ставку на поточному рівні 13% і підтримуватиме стабільність курсу, доки споживча інфляція рухатиметься вгору. "Очікуючи, що Нацбанк почне послаблювати монетарну політику в другій половині 2025 року, зокрема, за рахунок повернення до практики керованої девальвації гривні, ми прогнозуємо ослаблення курсу до 45 грн/$1 до кінця 2025 року та оцінюємо середньорічний курс на рівні 43 грн/$1", - наголошується в релізі.

Згідно з ним, нещодавні податкові зміни принесуть близько $3,1 млрд додаткових надходжень до бюджету 2025 року. Це надасть змогу дещо збільшити військові видатки до $58 млрд (тобто приблизно на $2 млрд) і трохи скоротити дефіцит бюджету до $39 млрд за умови, що зростання невійськових видатків буде обмеженим.

"Хоча дефіцит бюджету залишиться значним, близько 19% ВВП, завдяки ERA структура його фінансування суттєво зміститься на користь безповоротних коштів, що сприятиме стабілізації показника борг/ВВП на рівні близько 91% після трьох років зростання", - вважає Dragon Capital.

За його розрахунками, за 9 місяців 2024 року дефіцит держбюджету скоротився на $4 млрд порівняно з 9 місяцями 2023 року - до $26 млрд, а за підсумками року становитиме $41 млрд (22% від ВВП) проти $47 млрд минулого року, що збільшить держборг на 12% - до $163 млрд, або рекордних 90% ВВП.

Компанія наголошує, що ключові ризики для української економіки, як і раніше, пов'язані з війною, зокрема, з істотнішим пошкодженням критичної інфраструктури: генерувальних і розподільчих електроенергетичних потужностей, газових активів, портів Чорного моря.

"Також просування російської армії в Донецькій області ставить під загрозу роботу ключового активу з видобутку коксівного вугілля. Однак ми оцінюємо, що потенційна втрата цих виробничих потужностей матиме обмежений негативний вплив на економіку", - йдеться в релізі.

Інші менш суттєві ризики пов'язані з погодними умовами, що впливатимуть на дефіцит електроенергії та врожаї с/г культур, коливаннями курсу пари долар/євро, оскільки українська економіка поступово переорієнтується на євро, та динамікою цін на основних товарних ринках ЄС та світу (зернові, руда, метали, нафта, газ та електроенергія).

Dragon Capital також представив альтернативний сценарій, за якого інтенсивність бойових дій суттєво знизиться або припиниться, принаймні, тимчасово, оскільки результати виборів у США можуть значно вплинути на геополітичну розстановку сил, зростає ймовірність сценарію.

"За такого сценарію ми припускаємо, що бойові дії припиняться наприкінці 2024 року або на початку 2025 року, однак без формального підписання мирової угоди ризик повторної ескалації залишатиметься високим", - уточнили в компанії.

На її думку, за таких припущень Україна зможе скоротити чисельність сил захисту і військові витрати, однак про повернення до довоєнних показників не йдеться, адже країна буде змушена підтримувати високу бойову готовність і акумулювати зброю на випадок повторної ескалації. Спираючись на досвід інших країн, що функціонують в умовах загрози військового вторгнення, як-от Ізраїль і Тайвань, Dragon Capital оцінює, що чисельність сил оборони може знизитися приблизно до 700 тис. осіб, або 2,2% від наявного населення, а видатки на оборону скоротяться майже удвічі, порівняно з базовим сценарієм, - до $30 млрд, або 15% від ВВП.

В альтернативному сценарії дефіцит бюджету скоротиться до 12-15% ВВП ($25-30 млрд), а показник боргу/ВВП знизиться до 85-88%, а темпи зростання економіки можуть прискоритися на 5-7% 2025 року, насамперед завдяки покращенню споживчих настроїв, частковому поверненню вимушених мігрантів і активізації інвестицій, тоді як відновлення експорту буде незначним через втрату продуктивних активів (насамперед у металургії та с/г), ідеться в релізі.

"Спираючись на результат останніх опитувань, ми оцінюємо, що 1,0-1,4 млн вимушених переселенців можуть повернутися в Україну у 2025 році за умови загасання бойових дій і припинення ракетно-/дронових атак. Однак з огляду на демографічну структуру вимушених переселенців за кордоном лише 0,3-0,4 млн стануть учасниками ринку праці. Дефіцит робочої сили залишиться суттєвим і разом із фактичним згортанням фіскального стимулу обмежуватиме темпи економічного відновлення", - додали в Dragon Capital.

У компанії вважають, що через втрачені експортні потужності та високу потребу в імпорті зовнішньоторговельний дефіцит залишиться високим, але ситуація на валютному ринку покращиться завдяки зменшенню видатків вимушених переселенців за кордоном та відпливу капіталу іншими каналами.

"Оскільки скоріше економічне відновлення супроводжуватиметься вищою інфляцією порівняно з базовим сценарієм, Нацбанк підтримуватиме жорсткіший стан монетарної політики, насамперед через канал процентної ставки. Однак контрольоване ослаблення гривні, ймовірно, продовжиться, а його темпи залежатимуть від динаміки відтоку капіталу. У будь-якому разі, у НБУ буде достатньо ресурсів, щоб не допустити різких змін валютного курсу", - вважають аналітики інвесткомпанії.

Як повідомлялося, МВФ в оновленому у вересні прогнозі за підсумками 2024 року очікує зростання економіки України на 3%, а наступного року прогнозує його в діапазоні від 2,5% до 3,5%.

Нацбанк України наприкінці липня 2024 року поліпшив прогноз зростання ВВП на цей рік із 3% до 3,7%. На 2025 рік НБУ погіршив прогноз зростання української економіки з 5,3% до 4,1%. Він також переглянув прогноз зростання цін на 2024 і 2025 рік у бік погіршення: на 0,3 і 0,6 відсоткових пунктів (в.п.) відповідно - до 8,5% і 6,6% насамперед через збільшення витрат бізнесу на оплату праці та електроенергію.

Кабмін у проєкті держбюджету-2025 передбачає сповільнення зростання ВВП з 3,5% цього року до 2,7% за прискорення інфляції з 7,9% до 9,5% і зростання середньорічного курсу з 40,8 грн/$1 до 45 грн/$1.

завантажити