Saxo Bank передбачив крах ОПЕК і подвоєння капіталізації Nvidia у 2025 році

Банки 05.12.2024    16:20

«Шокуючі передбачення» Saxo Bank на 2025 рік передбачають такі події, як обвал американського долара, крах ОПЕК і подвоєння капіталізації Nvidia Corp.

Банк публікує подібні прогнози вже понад 20 років. Вони привертають увагу інвесторів не до основних трендів, а до малоймовірних подій (так званих «чорних лебедів»).

«Хоча ми не знаємо, які саме тренди визначатимуть динаміку світової економіки в майбутньому році, наші прогнози на 2025 рік - від виходу Nvidia в лідери «чудової сімки» до краху ОПЕК, від сміливої ставки Китаю на рефляцію до прориву в біотехнологіях - є саме такими, як обіцяно: шокуючими», - заявив головний макростратег Saxo Bank Джон Гарді в інтерв'ю Retail Banker International.

Банк традиційно підкреслює, що «шокуючі прогнози» не є його базовим сценарієм або офіційним прогнозом, але водночас будь-яка з цих подій, якщо вона станеться, матиме досить помітний вплив на фінансовий ландшафт або світову політику.

ТРАМП 2.0 ОБРУШИТЬ ДОЛАР США

Нова адміністрація Дональда Трампа поставить світову фінансову систему з ніг на голову, запровадивши нові мита і підштовхнувши світ до пошуку альтернатив долару США.

Глобалістська система, що сформувалася після Другої світової війни, була побудована на поєднанні гарантій США щодо захисту торговельних шляхів «вільного світу» і використанні американського долара як основної валюти угод і накопичень. Навіть після скасування прив'язки долара до золота 1971 року він залишався головною валютою в глобалізованій економіці.

Ставши президентом США у 2016 році, Трамп кинув виклик усталеному порядку. Він зажадав введення мит на імпортні товари, щоб зменшити величезний дефіцит торгового балансу, а також скорочення витрат США на підтримання великої «парасольки безпеки». Партнери США по оборонному альянсу і Китай були шоковані, проте потім почалася пандемія COVID-19, а нові вибори привели в Білий дім Джо Байдена.

У результаті політика Трампа стала сприйматися як відхилення, а не нова норма. Так було до виборів 2024 року. Якщо Трамп версії 1.0 був лише розігрівом, то Трамп 2.0 цілком може виявитися хедлайнером на фестивалі деглобалізації з усіма наслідками, що випливають для долара.

У 2025 році адміністрація Трампа повністю змінить характер відносин США з рештою світу, вводячи величезні мита на імпорт і скорочуючи дефіцит бюджету за допомогою очолюваного Ілоном Маском департаменту з підвищення ефективності державного управління. Політика Трампа підірве позиції долара в міжнародній торгівлі, оскільки США обмежать поставки валюти, необхідні для обслуговування глобальних транзакцій. Це могло б спровокувати різке зростання курсу долара США, проте спрацюють захисні клапани: ринок активно шукатиме альтернативи.

Китай і БРІКС+ перейдуть на взаєморозрахунки в забезпечених золотом цифрових валютах і офшорному юані, а Європа переводитиме розрахунки в євро. Усе це в поєднанні зі зростанням популярності прив'язаних до золота стейблкойнів відкриє нову главу в історії світових фінансових ринків.

Крипторинок зросте вчетверо, до понад $10 трлн, долар США впаде на 20% до інших основних валют і на 30% до золота. Американська економіка перебуватиме в стані рефляції, проте темпи зростання заробітків встигатимуть за товарною інфляцією, оскільки виробництва повертатимуться до США. Американські експортери виграють у цій ситуації.

NVIDIA КОШТУВАТИМЕ ВДВІЧІ БІЛЬШЕ, НІЖ APPLE

Озброївшись революційними технологіями виробництва ШІ-чіпів, Nvidia вдвічі збільшить свою капіталізацію і стане найприбутковішою компанією всіх часів.

Єдині, кому гарантовано успіх за часів золотої лихоманки - це продавці лопат, нагадують у Saxo, посилаючись на відому приказку і відзначаючи її актуальність для нинішнього ринку штучних технологій. Розбагатіти на ШІ прагнуть усі - і монополісти технологічного сектора, і численні стартапи. Спектр їхнього застосування величезний, але всі вони потребують інструментів, пропонованих Nvidia - прокачаних чипів і програмного середовища, що забезпечує роботу левової частки центрів оброблення ШІ-даних.

У 2025 році Nvidia продовжить розвивати успіх, запустивши масове виробництво найпотужнішого на сьогодні процесора Blackwell, що має 208 млрд транзисторів. Цей чип дає змогу у 25 разів підвищити ефективність розрахунків на одиницю споживаної енергії порівняно з чипами покоління H100. Перегони озброєнь на фронті ШІ, до яких будуть залучені не тільки компанії, а й уряди, набиратимуть обертів. Витрати на енергозабезпечення дата-центрів зростатимуть, і економні процесори Blackwell дадуть змогу Nvidia захопити корону найприбутковішої компанії всіх часів. У 2025 році вона з легкістю поб'є рекордний показник річного прибутку Apple Inc. у $105 млрд.

Капіталізація Nvidia зросте майже вдвічі, до $7 трлн, і вона стане вдвічі дорожчою, ніж Apple.

Акції Nvidia впевнено проб'ють позначку $250 раніше, ніж ринок почне побоюватися наслідків захоплення компанією дедалі більшої частки сукупного корпоративного прибутку, а регулятори - приділяти підвищену увагу монопольному становищу чипмейкера.

КИТАЙ ВИДІЛИТЬ 50 ТРЛН ЮАНІВ НА РЕФЛЯЦІЮ ЕКОНОМІКИ

Сформувавши безпрецедентну за розмірами боргову бульбашку, Китай прийме сміливе рішення про податково-бюджетне стимулювання економіки на суму 50 трлн юанів ($7 трлн).

Китай переживає класичну балансову кризу, подібну до тієї, яку Японія проходила в 1990-х роках. Корпоративна заборгованість Китаю перевищує 150% ВВП. Борги муніципальних урядів становлять ще 80-90% ВВП.

Зазвичай у таких ситуаціях боржники прагнуть позбутися заборгованості, щоб виправити стан своїх балансів, але це негативно позначається на економічній активності та цінах. Уряд може вибрати різні шляхи виходу із ситуації, що склалася, але всі вони пов'язані зі значними ризиками. Він може списати борги, що призведе до економічної дефляції і вдарить по великих кредиторах. Вона може нічого не робити, але тоді хвороба економіки може затягнутися на довгі роки. Вона може використати для подолання боргової кризи величезний позитивний торговельний баланс, але це може спровокувати негативну реакцію інших країн і торговельні війни. Якщо ж викликати рефляцію через великомасштабне податково-бюджетне стимулювання, то висока інфляція викликатиме невдоволення населення.

У 2025 році Китай вирішить, що рефляція - єдиний вихід із ситуації, що склалася. У Пекіні вважатимуть, що зможуть приборкати інфляційні ризики, і приймуть колосальний пакет заходів стимулювання розміром понад 50 трлн юанів. Значна частина цих коштів опиниться в гаманцях споживачів у вигляді цифрових юанів і потрапить безпосередньо в економіку. Китай також активно використовуватиме соціальні механізми стимулювання, підштовхуючи компанії до скорочення тривалості робочого дня для підвищення якості життя. У китайців буде більше вільного часу, що сприятиме споживанню, створенню сімей і народженню дітей.

Ці заходи Пекіна призведуть до помітних наслідків у всьому світі. Економіки країн, що розвиваються, зростатимуть швидше за економіки розвинених країн і самого Китаю. Сировинні ціни зростуть, а юань зміцниться.

ПРОРИВ У БІОТЕХНОЛОГІЯХ ЗБІЛЬШИТЬ СЕРЕДНЮ ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ

Підвищення точності КТ-сканування і безпрецедентні прориви в технологіях 3D-друку дадуть змогу вченим надрукувати перше людське серце, що повноцінно функціонує.

Це відкриє шлях до збільшення тривалості життя людини за рахунок заміни пошкоджених органів на виготовлені на замовлення органи, що не викликають відторгнення. Успішний друк серця відкриє можливості для інновацій у сфері біодруку інших складних органів.

Сектор 3D-друку, де зараз переважають стартапи, буде швидко зростати. Інновації та інвестиції в цьому сегменті можуть трансформувати сферу охорони здоров'я, що призведе до вищої ефективності лікування людей і суттєвого економічного зростання.

ОПЕК ВТРАТИТЬ АКТУАЛЬНІСТЬ НА ТЛІ БУМУ ЕЛЕКТРИФІКАЦІЇ

Електромобілі стають дедалі доступнішими, у зв'язку з чим нафтовий альянс ОПЕК може втратити актуальність і опинитися на звалищі історії.

Лише за кілька років Китаю вдалося спростувати всі очікування щодо масштабів виробництва і популярності електромобілів. Зроблений у 2021 році Schroders прогноз припускав, що до кінця 2024 року продажі електрокарів у КНР можуть досягти 5 млн, а їхня частка на ринку становитиме 15%. Тим часом кількість реєстрацій нових електромобілів у Китаї вже станом на вересень перевищила 8 млн, а їхня частка в загальному обсязі продажів склала понад 45%.

Китай став піонером у сфері електрифікації транспорту, а інші країни готові йти його шляхом. Зниження вартості виробництва акумуляторів для електрокарів триватиме, що зробить їх дешевшими в експлуатації, ніж бензинові аналоги, навіть без субсидування.

Перспективи нафтової галузі на 2025 рік досить очевидні, оскільки дві третини нафти, що видобувається, перетворюється на автомобільне паливо. Актуальність ОПЕК знижуватиметься, а обмеження видобутку втратить сенс.

Деякі члени альянсу вже зараз порушують визначені для них квоти, щоб отримати побільше прибутку в умовах млявого попиту. Конфлікти всередині ОПЕК наростатимуть, і ключові країни його покинуть. Вони нарощуватимуть видобуток нафти, щоб захопити більш значну частку ринку, що призведе до падіння цін. Від цього виграє сектор авіаперевезень, виробники хімікатів, фарб, шин, а також логістичні компанії.

Але ринок нафти досить швидко відновить рівновагу, і ціни стабілізуються, в тому числі за рахунок припинення високозатратного видобутку сланцевої нафти в Північній Америці.

США ВВЕДУТЬ ПОДАТОК НА ЦОД ЧЕРЕЗ СТРИБОК ЦІН НА ЕЛЕКТРИКУ

Розвиток технологічними гігантами центрів обробки ШІ-даних вимагатиме дедалі більших обсягів електроенергії. Ціни на електрику підскочать, що викличе обурення споживачів.

ШІ-революція енергоємна. Наявної пропозиції електроенергії недостатньо, щоб обслуговувати ЦОД, які сподіваються побудувати технологічні гіганти. Вони вже зараз роблять кроки, щоб заручитися безперебійним постачанням енергії на багато років уперед. Microsoft Corp. домовилася з Constellation Energy Corp. про перезапуск одного з ядерних реакторів Three Mile Island. Про будівництво малих модульних ядерних реакторів для своїх дата-центрів ведуть переговори Google (входить до структури Alphabet Inc.) і Amazon.com Inc., однак це довгострокові проєкти, які буде реалізовано не раніше ніж у 2030 році.

На тлі підвищеного попиту з боку технологічних компаній ціни на електроенергію в низці густонаселених районів США різко зростуть. Це викличе суспільне обурення, тому що комунальні рахунки домогосподарств теж постраждають. Місцева влада почне вживати заходів щодо захисту громадян, запроваджуючи високі податки і штрафи для найбільших ЦОД, що стимулює інвестиції в сонячну енергію і газові електростанції. Однак попит все одно випереджатиме пропозицію. Зростання цін на електроенергію стане імпульсом для розгону інфляції.

СТИХІЙНЕ ЛИХО ВПЕРШЕ ПРИЗВЕДЕ ДО БАНКРУТСТВА ВЕЛИКОГО СТРАХОВИКА

Шторм катастрофічної сили вдарить по США наступного року і «потопить» велику страхову компанію, яка недооцінювала страхові ризики, пов'язані зі зміною клімату.

Стихійне лихо застає зненацька страхову галузь. Збиток багаторазово перевищить сукупну суму претензій у $40 млрд, заявлених після урагану «Катріна» в 2005 році.

Нестача резервів для покриття вимог застрахованих осіб породить паніку, яка охопить весь страховий сектор. Підхід до розрахунку страхових ставок буде переглянуто, що істотно знизить вартість нерухомості на багатьох ринках США. Споживчу довіру буде підірвано на тлі невпевненості домовласників у захищеності свого найважливішого активу.

ФУНТ ВІДНОВИТЬ ПОЗИЦІЇ, ЯКИМИ ПОСТУПИВСЯ ЄВРО ПІСЛЯ BREXIT

На тлі триваючих проблем в економіці єврозони уряд Великої Британії ухвалить новий пакет податково-бюджетних заходів, які дадуть змогу фунту стерлінгів зміцнитися до євро до рівнів, небачених з часів Brexit.

Перспективи Великої Британії виглядають краще, ніж будь-коли з часів її виходу з Євросоюзу. Щоправда, лише порівняно з перспективами континентальної Європи, які не дуже хороші. Новий лейбористський уряд уже окреслив пріоритети на 2025 рік, які не передбачають згубних для зростання економіки підвищень податків, але передбачають скорочення найменш продуктивних держвидатків, що допоможе збалансувати держбюджет. Відмовившись від надлишкових субсидій, стимулюючи інвестиції в нерухомість і виробництво, а також підвищуючи доходи працівників держсектору, Велика Британія створить підґрунтя для стійкого зростання, тоді як Банк Англії утримуватиме відсоткову ставку на вищому рівні, ніж інші основні центральні банки.

У Європі справи йтимуть зовсім інакше. Франція, яка останні п'ять років безуспішно намагалася привести свій бюджет до ладу, вже оголосила про введення податків на особисті та корпоративні доходи, що стримують зростання економіки.

Німеччина відмовляється залучати позикові кошти для фінансування будівництва житла і розвитку інфраструктури, хоча цілком може собі це дозволити. Колишня модель економіки країни, заснована на імпорті дешевих енергоносіїв з Росії для своєї промисловості, повністю зруйнована. Німецькі виробники люксових автомобілів втратили конкурентоспроможність через високі витрати, а Китай втік далеко вперед у створенні акумуляторів для електромобілів і вже домінує на цьому важливому експортному ринку.

У 2025 році курс британської нацвалюти підніметься до 1,27 євро за фунт - рівня, на якому він торгувався перед референдумом щодо Brexit. Фондовий індекс FTSE 100 також демонструватиме хороші результати.

Теги:   ОПЕК Saxo Bank Nvidia капіталізація Переглядів:   211

Читайте також:

20.01

Дані по ОВДП які знаходяться в обігу на 20 січня від Нацбанку

20.01

Облікові курси банківських металів на 20 січня від Нацбанку

20.01

Офіційні курси гривні до іноземних валют на 20 січня від Нацбанку