Сьогодні 39 років Чорнобильській катастрофі

Ринки 26.04.2025    12:45

39 років від дня Чорнобильської катастрофи

26 квітня 1986 року о 01:23 за київським часом на четвертому енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа. В результаті невдалого експерименту з перевірки систем безпеки стався вибух реактора, який призвів до масштабного викиду радіоактивних речовин в атмосферу.

Як сталася аварія
Експеримент на четвертому енергоблоці проводився з метою перевірки роботи турбогенератора в разі втрати зовнішнього електропостачання. Через низку порушень інструкцій, проектних помилок і неправильних дій персоналу реактор втратив стійкість, що спричинило тепловий вибух і подальшу пожежу.

Перші пожежники та працівники станції, які прибули на місце аварії, зіткнулися з потужним радіоактивним опроміненням, часто без належного захисту.

Масштаби катастрофи

У перші дні після аварії радіаційна хмара накрила територію України, Білорусі, Росії, а потім поширилася по всій Європі.
Близько 116 000 осіб були терміново евакуйовані з Прип'яті та 30-кілометрової зони відчуження.

Згодом ще близько 220 000 осіб були переселені із забруднених районів.
За оцінками експертів, радіоактивні викиди з Чорнобиля в десятки разів перевищували вибух атомних бомб у Хіросімі та Нагасакі.

Наслідки катастрофи
Людські жертви:
Відразу після аварії загинуло близько 30 осіб від гострої променевої хвороби та травм.
За довгостроковими прогнозами, наслідки радіації призвели до зростання захворювань щитовидної залози, онкологічних захворювань, серцево-судинних хвороб у десятків тисяч людей.

Екологічні наслідки:
Протягом десятиліть зона відчуження залишалася вкрай небезпечною для проживання.
Деякі території і сьогодні мають високий рівень радіаційного забруднення.

Економічні наслідки:
СРСР зазнав колосальних економічних збитків, що оцінюються в мільярди доларів.
Відновлювальні роботи, будівництво саркофага над зруйнованим реактором, переселення населення — все це стало важким тягарем для економіки.

Світові наслідки
Переосмислення політики безпеки: після Чорнобиля по всьому світу були переглянуті стандарти безпеки атомних електростанцій.
Загострення антиатомного руху: країни Європи почали масово розвивати програми відмови від атомної енергетики або посилили контроль за нею.
Зростання міжнародного співробітництва: катастрофа показала необхідність глобальної координації в разі ядерних аварій. Були створені нові міжнародні угоди з ядерної безпеки.

Теги:   катастрофа Чорнобиль Переглядів:   72

Читайте також:

26.04

Індія повідомляє, що Пакистан обстріляв позиції в Кашмірі

26.04

Нацбанк України поліпшив оцінку дефіциту електроенергії

26.04

Colgate-Palmolive збільшила чистий, виручка перевершила прогноз