Ціни на молоко-сировину в Україні впали через низький попит і надлишки на ринку
Обзоры рынка 28.01.2025Ціни на молоко-сировину в Україні знизилися наприкінці січня під впливом падіння попиту з боку молокопереробних підприємств, також через зниження цін на вершкове масло на зовнішніх ринках, що призвело до виникнення на внутрішньому ринку надлишків молока-сировини, повідомила Асоціація виробників молока (АВМ).
У галузевій асоціації зазначили, що середня закупівельна ціна молока екстраґатунку станом на 20 січня становила 18,40 грн/кг без ПДВ, що на 1,20 грн менше, ніж місяцем раніше; вищого ґатунку - 17,20-18,20 грн/кг без ПДВ (-0,60 грн); першого ґатунку - 16,95 грн/кг без ПДВ (-0,65 грн). Середньозважену ціна трьох сортів молока зафіксовано на рівні 17,80 грн/кг без ПДВ, що на 0,82 грн менше, ніж у грудні минулого року.
"Закупівельні ціни в Україні продовжили рух униз у другій половині січня, з огляду на зниження світових цін на вершкове масло. Це, ймовірно, стало ключовою причиною скорочення обсягів експорту масла, а також сирів і згущеного молока українськими компаніями в грудні 2024 року та вплинуло на зниження попиту на сире молоко з боку вітчизняних молокопереробних підприємств. На внутрішньому ринку виникли надлишки молока-сировини, що стримують зростання закупівельних цін. У 2024 році ціни на вершкове масло були головним драйвером зростання цін на молоко-сировину", - пояснив аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.
У бізнес-об'єднанні зазначили, що молокопереробним підприємствам тепер потрібно менше молока, оскільки на внутрішньому ринку знизилися обсяги реалізації молочних продуктів.
В Україні скорочується попит на кисломолочну продукцію через зростання цін не лише на молочну низку, а й на інші продукти харчування. Суттєве зростання закупівельних цін восени 2024 року сприяло подорожчанню готової продукції українських сироварів, що, найімовірніше, вплинуло на збільшення імпорту сирів. Збільшення пропозиції імпортних сирів у країні змусило українських сироварів зробити знижки торговельним мережам на свою продукцію, що, своєю чергою, сприяло зниженню цін на молоко-сировину, акцентували в асоціації.
В АВМ стверджують, що поточне зниження цін на молоко-сировину відповідає ситуації на внутрішньому ринку, де існує обмежений попит на молочну продукцію з боку населення.
"Порядок цін на молоко екстраґатунку в травні 2025 року, в сезон «великого молока», може становити близько 17,50 грн/кг. Однак ціни на молоко-сировину можуть знову відновити зростання найближчими місяцями в разі подорожчання олії на експортних ринках. На світовому ринку сформувався новий коридор цін від EUR40 до EUR50 за 100 кг молока-сировини під впливом зростання виробничих витрат фермерів через подорожчання кормів, палива та у зв'язку з більш жорсткими екологічними вимогами. Цей коридор цін відповідає рівню цін на сире молоко в ЄС і США. Тому значне і тривале зниження цін на молоко-сировину в Україні малоймовірне", - резюмували в галузевому об'єднанні.